19. května 2015 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálkův náměstek Jindrák skončil na zahraničí, střídá Klausovou na Slovensku

Zaorálkův náměstek Jindrák skončil na zahraničí, střídá Klausovou na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaorálkův náměstek Jindrák skončil na zahraničí, střídá Klausovou na Slovensku. | foto: Wikimedia

Z vedení ministerstva zahraničních věcí odchází náměstek pro právní a konzulární sekci Rudolf Jindrák. Bývalý dlouholetý velvyslanec v Německu byl jedním z mála kariérních diplomatů mezi současnými osmi Zaorálkovými náměstky s budovanou odborností na zahraniční politiku. Jeho odchodem přišlo vedení Černínského paláce o svého nejzkušenějšího člena.

Podle informací LN měl Jindrák podat rezignaci na svůj post. Spekuluje se, že důvodem jeho odchodu je frustrace z personálních změn v centrále zahraniční politiky, kam v poslední době přibyla řada nezkušených lidí blízkých sociální demokracii, a zároveň vzrůstající nedůvěra Zaorálka vůči Jindrákovi. Sám Rudofl Jindrák se k motivům svého odchodu nechtěl vyjadřovat. „Nebudu k tomu nic říkat, nezlobte se,“ napsal na dotaz LN.

Mluvčí Lubomíra Zaorálka Michaela Lagronová potvrdila informaci o Jindrákově odchodu. „Můžeme potvrdit, že Rudolf Jindrák po vzájemné dohodě s ministrem bude v řádu týdnů až měsíců končit na pozici náměstka. Zároveň se jedná o jeho dalším angažmá ve službách státu, kde by mohl uplatnit své letité zkušenosti z diplomacie a státní správy,“ sdělila Michaela Lagronová.

Rudolf Jindrák

Rudolf Jindrák (51) nastoupil jako Zaorálkův náměstek loni na konci srpna. Před tím byl bezmála devět let velvyslancem v Berlíně.

Rudolf Jindrák podle informací LN zůstává ve služebním poměru na MZV a v následujících týdnech by měl odejít na Úřad vlády dělat poradce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi pro zahraniční politiku.

Bylo by to však jen dočasné angažmá. Ještě před koncem roku by měl Jindrák odjet do Bratislavy jako nový český velvyslanec na Slovensku. Tam vystřídá Livii Klausovou, která by měla s koncem letošního roku odejít z postu velvyslankyně kvůli svému věku. Služební zákon, který vstoupí v účinnost nyní 1. července, omezuje výkon státní služby hranicí 70 let.

Kateřina Šafaříková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!