Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaoralová končí v nejlepším

Česko

Dlouholetá umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Eva Zaoralová oznámila, že ji ve funkci od příštího ročníku vystřídá dosavadní spolupracovník Karel Och.

PRAHA „Bylo to zcela plánované, přirozené a na racionální úvaze postavené rozhodnutí. Přišlo mi správné poznat, kdy je nejlepší odejít. Nikdo na mě netlačil, naopak pan Bartoška mě už několik let přemlouval, abych plánované rozhodnutí odložila. Teď ale myslím, že přišla nejlepší chvíle,“ řekla v rozhovoru pro LN Eva Zaoralová.

Zůstává prý nicméně součástí nejužšího vedení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a jako umělecká poradkyně se bude podílet i na přípravě příštího ročníku, který má proběhnout od 1. do 9. července 2011.

Zaoralová je uznávanou českou filmovou teoretičkou, publicistkou a překladatelkou, která se mimo jiné zasloužila o popularizaci českého filmu ve světě. Filmové publicistice a kritice se věnovala od 60. let, dlouho vedla časopis Film a doba. Pedagogicky působila na FAMU, kde přednášela filmovou historii. Zasedala v porotách mnoha významných zahraničních filmových festivalů.

Letos obdržela na Pražském hradě od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy, od roku 2002 je také rytířkou Řádu umění a literatury Francie. V roce 2007 ji canneský festival ocenil za dlouholetou novinářskou práci.

„Podívejte se, já asi nejsem ten typ babičky, která sedí u plotny a kochá se vnoučaty, i když i na to si ráda najdu čas. Ale těším se, že se vrátím ke své kritické a překladatelské práci, na kterou jsem teď neměla mnoho let čas. Myslím si, že v osmasedmdesáti letech na to mám nárok a nechtěla bych, aby na mě někdo pohlížel a říkal si, co ta tam pořád dělá...“ svěřila také Zaoralová LN.

„Jsem ráda, že jsem si zatím ničeho takového nevšimla, ale i tak tomu ráda předejdu. Já jsem vlastně dosáhla všeho, o co jsem usilovala, a po tom vyznamenání na Hradě už nevím, oč bych měla více v této věci stát,“ dodala.

Designovaný nástupce Karel Och bude podle jejích slov člověkem na svém místě. „Vlastně jsem si ho na tu funkci vychovala“, řekla Zaoralová.

V souvislosti s jejím možným nástupcem ve funkci umělecké ředitelky se nějakou dobu mluvilo také o Juliettě Zacharové, která však před časem založila vlastní produkční dílnu a vedle toho se stala matkou.

„Vše proběhlo plánovaně a bez konfliktů,“ uzavřela pro LN Zaoralová, odbornice mimo jiné na italskou kinematografii.

***

„Nejsem ten typ babičky, která sedí u plotny a kochá se vnoučaty... Ale těším se, že se vrátím ke kritické a překladatelské práci.“

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...