15. června 2016 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zápach moči a hlad. Vedoucí stacionáře potrestaná za špatnou péči podala stížnost

Soud - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Jaroslava Lochařová, která si má odpykat čtyři roky ve vězení za týrání obyvatel někdejšího stacionáře v Chomutově, podala ústavní stížnost. Zpochybňuje tak pravomocný rozsudek, podle kterého lidé s Alzheimerovou chorobou neměli náležitou péči, žili v zápachu, měli hlad, někteří trpěli svrabem a trápily je proleženiny. Ústavní soud stížnost převzal 6. června.

Případ řeší soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Soud o individuálních stížnostech rozhoduje obvykle v řádu měsíců. Průměrná doba se pohybuje kolem půl roku, řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Proleženiny a dehydratace

Lochařová chomutovské zařízení vedla. Podle dřívější argumentace obhajoby ale nemůže nést odpovědnost za porušení konkrétních povinností jednotlivými pracovnicemi stacionáře. Závěry, že úmyslně nezajistila náležitou péči, prý nejsou opřeny o žádné konkrétní důkazy. Obhajoba také argumentovala tím, že proleženiny a dehydratace jsou v podobných zařízeních běžný jev.

Dovolání Lochařové nedávno odmítl Nejvyšší soud, podle kterého justice shromáždila dostatek důkazů o vině. Jako výkonná předsedkyně sdružení, které stacionář provozovalo, žena zodpovídala za personální politiku. Stacionář neměl vzhledem k počtu klientů dostatek kvalifikovaných pracovníků.

Nedostatečná péče ve více směrech

Péče byla podle verdiktu zjevně nedostatečná v řadě směrů. Svědkové popisovali intenzivní zápach, nedostatečný úklid, špinavé prádlo a oblečení klientů, ale i špatnou stravu.

Dvouletý trest vězení dostala u odvolacího Krajského soudu v Ústí nad Labem také bývalá vedoucí pečovatelka chomutovského zařízení.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz