Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zapáchající bezdomovci obtěžují čtenáře. Knihovny si nevědí rady

Česko

  7:00
PRAHA - UVNITŘ ANKETA. Zatímco si někteří návštěvníci Městské knihovny v Praze nemají kam sednout, jinde ve studovně je prázdno. Kolem neumytých bezdomovců, kteří leckdy zapáchají na metry daleko, si totiž nikdo nechce sednout. Podle mluvčí pražské sítě knihoven Lenky Hanzlíkové s bezdomovci knihovna bojuje už několik let. V řešení problému má však svázané ruce.

Knihovnu už několik let trápí problém s bezdomovci. foto: MAFRA - Tomáš Krist

"Občas se ten problém vyskytne v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí, protože je to v centru, občas se vyskytne na Andělu," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Přiznává, že návštěvy zapáchajících bezdomovců trápí síť městských knihoven už několik let.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnoho bezdomovců do knihovny chodí především kvůli tomu, že jsou tam volně přístupné záchody a teplo. Lidé bez domova se tam uchylují hlavně v zimních měsících nebo když venku prší. Knihovna ovšem nemůže bezdomovce vyprovodit jen proto, že vypadají nevzhledně. Pokud obtěžují ostatní návštěvníky, může je podle knihovního řádu ochranka vyvést. Do veřejného prostoru ale jinak mají vstup neomezený, a to i přestože nemají knihovní kartičku potřebnou k vypůjčení knih. 

Pobočka na Smíchově se snaží problém s neumytými bezdomovci, kteří do knihovny zamíří jen kvůli WC, řešit po svém. Návštěvníci si klíče od toalet musí vyžádat přímo u knihovníka. "Bohužel, je to omezení pro návštěvníky knihovny, ale jinak to nejde," dodává Hanzlíková. Snížil se tím počet těch, kteří chodí do knihovny jen vykonat svou potřebu.

Uživatel je podle knihovního návštěvního řádu povinen...

... se v knihovně chovat vůči svému okolí ohleduplně,  zejména zachovávat klid a v prostoru knihovny nic nepoškozovat. Uživatel nesmí ostatní ohrožovat, obtěžovat a omezovat v právu na pokojné využívání služeb Městské knihovny v Praze. Prostory knihovny uživatel smí užívat jen v souladu s jejich určením. Pobyt v knihovně je zakázán osobám znečištěným, podnapilým nebo pod vlivem psychotropních látek

V tak velké knihovně jako je ta na Mariánském náměstí, však takové řešení není možné.

"To by pak knihovník nedělal nic jiného, než že by lidem dával klíče od WC," vysvětluje mluvčí. Denně je navštíví stovky čtenářů. I z toho důvodu tuto pobočku problém s bezdomovci pálí nejvíce. 

Knihovna ale uvažuje o tom, že by toalety hlídala ochranka. "Je to ale otázka peněz a organizace. Nechceme 99 procentům návštěvníků znepříjemnit chození do knihovny natolik, že si řeknou, že nemá cenu ji dále navštěvovat," poukazuje na komplikace Hanzlíková.

Globální problém

"Ze zákona nemůžeme někomu omezit přístup, je to veřejný prostor," zoufá si mluvčí. Když někdo nedodržuje návštěvní řád knihovny, a je ochrankou vyveden, často se prý vrací zpátky. "U těchto lidí je silný syndrom vyhoření, tím se komunikace ztěžuje," vysvětlují Hanzlíková.

Anketa

Měla by knihovna neumyté a zapáchající bezdomovce ihned vyprovodit?

Ano, obtěžují ostatní návštěvníky 2670
Ne, bezdomovci mají právo se vzdělávat 294
Nevím, je to složitý problém 353

Stížnosti návštěvníků jsou časté. Ačkoli si knihovna uvědomuje, že jde o nepříjemnou záležitost, která mnohým čtenářům brání v plném využívání služeb knihovny, nevidí chybu jen na své své straně. "Pokud se o tyto lidi společnost neumí postarat, my se o ně starat nemůžeme. To není funkce knihovny," dodává mluvčí. S radostí naopak knihovnici uvítají, pokud Praha začne naplňovat koncepci bezdomovectví. 

Ruce od problému ale knihovna nedává. "Několikrát jsme se jim snažili i domluvit nějaké schůzky s lidmi z pomáhajících organizací. Poté se to ale vrátilo do úplně stejných kolejí."

Zapáchající bezdomovci ve studovnách a toalety nevadí jen návštěvníkům českých knihoven. S podobnými potížemi se potýkají bibliotéky po celém světě. S řešením ale nejsou o moc dál než čeští knihovníci.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat