Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Západ už bílá nemoc změnila, Afriku ještě ne

Česko

Zmizí-li AIDS

Splnil AIDS svou historickou roli? Potvrdí-li se zprávy o dobré cestě k účinné vakcíně proti viru HIV, něco na té úvaze bude. AIDS je bílou nemocí, o níž psal Karel Čapek v předvečer světové války. Metlou, kvůli níž společnost mění své chování, která ovlivňuje politiku států. Nemáme doktora Galéna, v nečapkovském světě žádný jedinec nedisponuje takovou mocí, zato máme doklady pro to, že společnost se už změnila.

Konzervativní papež odmítá kondomy, to je jasné. Ale levicová intelektuálka Françoise Saganová, jak ji cituje Instinkt, mu nechtěně dává za pravdu. Když jí bylo 28 let, přišla antikoncepční pilulka, a ona se zbavila strachu. Když jí bylo 58 let, přišel AIDS a strach tu byl opět. „Těch třicet let spadalo do mé dospělosti, do věku určeného pro to, abychom si dělali radost,“ říká Saganová. Je-li promiskuita hodnotou o sobě, pak lze skutečně říci, že z celé historie jen třicet let umožnilo radost. Kam se hrabe s bílou nemocí Čapek.

V tomto smyslu AIDS svou historickou úlohu splnil. Psychologové a sociologové dokládají, že dnešní mladá generace je méně promiskuitní než jejich rodiče. Je to snad špatně? A dále: Zmizí-li hrozba AIDS, zmizí i strašáky a konspirace s ním spojované?

Zmizí-li AIDS, svůj těžký argument - je to boží trest za sodomii -ztratí náboženští fundamentalisté. Zmizí-li AIDS, oslabí to rozvojový názor, že jde o produkt a výmysl Ameriky. Jihoafrický ministr zdravotnictví radil léčit AIDS česnekem, citronem a řepou. Bude to říkat i v době, až bude účinná vakcína? V Africe AIDS na konec své historické role teprve čeká.

Čtěte „Vakcína proti...“ na straně 7

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...