Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Budeme chtít, aby nám to premiér vysvětlil, říká Jurečko

Česko

  7:00
PRAHA - Roman Jurečko má v politice pověst stínu dnes již exministra Jiřího Pospíšila. Západočeský boss nyní kritizuje premiéra Petra Nečase za to, jakým způsobem oznámil Pospíšilův odchod. Poškozuje to podle něj ODS jak u voličů, tak u členské základny.

Místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko u soudu vysvětloval své vazby na plzeňský klub VV foto: ČTK

"Co mě na tom mrzí nejvíc, je to rozmrzení celorepublikové členské základny ODS, protože Pospíšil není vnímaný regionálně, ale celorepublikově. Mám spousta ohlasů, že lidé kvůli těm naším gestům opouští ODS," řekl Jurečko v rozhovoru pro LN. Nečase nyní požádá o to, aby své kroky přijel osobně vysvětlit členům v ODS v západních Čechách.

LN S Jiřím Pospíšilem jste si byli vždy blízcí, to není žádné tajemství. Co tedy říkáte na jeho bleskurychlé odvolání?
Myslím si že právo premiéra odvolávat a jmenovat ministry je svaté, ale ta forma mi přijde minimálně zvláštní. Odvolat jednoho z nejpracovitějších i defakto nejpopulárnějších ministrů celé vlády a svojí strany tímto způsobem mi připadá zvláštní.

Kdo je Roman Jurečko?

Restauratér Jurečko je členem výkonné rady ODS místopředseda regionální ho sdružení v Plzeňském kraji. Je považován za vlivného lobbistu, hovoří se o něm také jako o jednom ze stranických kmotrů. S Pospíšilem byl například na dnes již legendární dovolené politiků a lobbistů v roce 2009 v Italském Toskánsku.

LN Co říkáte na ty chyby, které Nečas Pospíšilovi vytknul, ty výroky o rozpočtové nekázni. Tedy tvrzení, že Pospíšil resort nezvládl manažersky a proto musel rychle odejít.
Myslím si, že nikdo nic nemá definitivně, což plně respektuji a chápu, ale druhá věc je, že když všichni říkáme, jací jsme profesionálové, tak bychom měli mít i profesionální přístup. A pan ministr Pospíšil si myslím, že byl nepřehlédnutelným ministrem a je jedno, že je z našeho regionu. Myslím to tak, jako když třeba řeknu, že pan Kalousek je podle mého názoru výjimečný politik.

LN To, že se Pospíšilovo křeslo houpe, se vědělo dlouhodobě. Nemůže logicky za tak překotný konec špatný vztah Pospíšila s premiérem?
Mně to hlavně vadí směrem k naší straně. Myslím, že pan Pospíšil za tu svou pět, šest let trvající kariéru nikdy neudělal žádný veletoč. Naopak si myslím, že se svými premiéry se domlouval, nebyl to kverulant ani pučista.

LN Pravdou je, že je jedním z nejpopulárnějších politiků ODS…
Ano. A kdybych to převedl do zaměstnaneckého poměru, tak ten odchod chápu, ale nechápu tu rychlost, ani to, jak rychle to podepsal pan prezident. Když se podíváte zpátky, tak nevím o tom, že by podobné situace v minulosti trvaly dvacet minut. Co mě na tom mrzí nejvíc, je to rozmrzení celorepublikové členské základny ODS, protože Pospíšil není vnímaný regionálně, ale celorepublikově. Mám spousta ohlasů, že lidé kvůli těm naším gestům opouští ODS.

PSALI JSME:

LN To už říkáte jako fakt?
Ano, takové jsou ohlasy. A já nemám rád horké hlavy, ale přestože jsme měli mít oblastní radu v pondělí, tak tlak členské základny je takový, že už zítra (čtvrtek) máme regionální radu. Je to opravdu o tom, že ji nikdo nesvolává, ale ta kancelář byla zahlcena členy. Lidmi,  kteří nemají žádné funkce a jsou tam léta a opravdu z přesvědčení. A ti mi říkají: Nám nevadí, že byl odvolaný Pospíšil, ale jestli to budeme dělat takhle dál, tak nás moc nezbude. A nejde o to, že bychom premiérovi chtěli upírat jeho svaté právo na odvolání ministra. Jde o nesrozumitelnost politiky. Dlouho jsem nezažil takovou vlnu emocí.

LN Budete o tom chtít mluvit i s premiérem Nečasem osobně?
Myslím, že budeme chtít, aby nám to pan premiér vysvětlil  na naší stranické půdě. Buď bude schopen v krátké době přijet do Plzně, což chápu, že je obtížné při jeho zaneprázdnění, nebo nějaký reprezentativní vzorek z plzeňské ODS přijede třeba za ním do Kramářovy vily. Ti lidé to chtějí slyšet. Já jim můžu říci něco zprostředkovaně, pan Pospíšil jim může říci svůj názor, ale myslím, že bude lepší, když uslyší obě strany. Nechci do toho tahat emoce, je to spíše o lítosti.

LN Myslíte v ODS?
V ODS, ale i celkově. Když jsem koukal na komentáře na internetu, kde tisíc lidí říká, že to nechápe a tři sta říká, že to chápe, tak ty rozdíly jsou ohromné. Pro mě je prostě mrzutý ten styl a řeknu to teď v uvozovkách: sami sobě si kálíme do vlastního hnízda. To je na tom to nejsmutnější. Čas ukáže, jak to všechno bude.

Vše o odvolání Jiřího Pospíšila

LN Co tím teď naznačujete, že vypukne nějaká další vládní krize nebo to myslíte směrem dovnitř ODS?
Tak jak to říkám. Přece mě jako člena ODS musí mrzet, když koukám v televizi na brífink TOP 09, že Kalousek si odehraje svojí Parkanovou, ČSSD si odehraje svého Ratha a my si vyrobíme našeho Pospíšila. Z toho se mi stahuje hrdlo a je mi ouzko. A to si myslím, že jsem už ostřílenej chlap. Naší vnitrostranickou prací si vyrábíme problémy. Je sto jiných způsobů, jak se to dá udělat. Vždycky je přece lepší, když někdo takto končí, když tam ti dva chlapi stojí vedle sebe nebo ne?

LN Na podzim bude ODS na kongresu znovu volit předsedu. Jak moc myslíte, že Pospíšilovo odvolání vyhrotí vnitrostranické dusno, které už nyní panuje?
No vidíte. Já jsem vždycky spekulacemi vháněný do nějakých pučů a tak dále. Ale tímto odvoláním se přece otvírá pandořina skříňka s různými spekulacemi. Ať se to vezme jak chce, tak ten plzeňský kraj je vnímaný celkem silně a soudružně.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mohlo by vás zajímat