Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zápalné lahve u Cibulky? Policisty to mohlo zabít nebo znetvořit, tvrdí posudky

Česko

  6:00
PRAHA - „První čeští teroristé“ měli připravit i několik zápalných lahví u squattu Cibulka k obraně před policisty. Nebezpečí podle žalobce nebylo zanedbatelné. Po zásahu hořlavinou mohl policista zůstat znetvořený a s trvalými následky - v krajním případě i zemřít. Podle obhajoby se ale láhve na policisty ani házet neměly a věc je zbytečně nafouklá.

Policisté vyzbrojeni gumovými projektily se připravují na zásah foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tři anarchisté ze skupiny „prvních českých teroristů“, kteří měli útočit na vojenský vlak, jsou obžalováni i z přípravy násilí na úřední osobu. U squattu Cibulka totiž měli ukrýt dvě zápalné lahve a v případě vyklízení usedlosti je použít proti policistům.

K tomu ale nakonec nedošlo, i když se jedna z obžalovaných nacházela v době zásahu v objektu. Žalobce tvrdí, že za plánem stál Petr S. (údajný vůdce skupiny), Martin I. a Katarina Z. - té přípravu teroristického útoku na vlak nepřisuzovali, pouze že ho nezmařila nahlášením na policii.

Plán útoku na vlak. Nakoupili v hobbymarketu a zápalné lahve testovali v lomu, píše policie

Plán na obrannou akci anarchistů popisuje obžaloba „prvních českých teroristů“, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Plán měl vzniknout na schůzce 4. 2. 2015 a 31. 3. 2015. „Dohodli se na přípravě dvou až tří tzv. molotovových koktejlů, který by následně ukryli někde poblíže squattu s tím, že by je následně použili proti příslušníkům policie nebo zaměstnancům bezpečnostní agentury při vyklízení tohoto squattu,“ uvádí dokumenty.

Policisté vyzbrojeni gumovými projektily se připravují na zásah

Na schůzkách si obžalovaní určili kódovou komunikaci pro použití „zbraní“ a dohodli se na místě, kde láhve zakopou. K výrobě došlo ale až 20. 4. 2015. Dobou si žalobce není jistý, ale uvádí čas kolem 10:30 poblíž cesty nacházející se poblíž silnice vedoucí do obce Choteč. „Nalili do dvou lahví od vína o objemu 0,7 litru zápalnou slož a lahve opatřili látkovým knotem,“ píše se v obžalobě. Poté lahve očistili od stop DNA, které by je mohli prozradit.

Policejní zásah ve squatu Cibulka.
Bývalý squat v Cibulce, 2016

K zakopání poblíž usedlosti Cibulka došlo o týden později. Láhve byly uloženy v blízkosti spodní přístupové cesty do squattu u vyvráceného stromu. „Rozhodli, že tyto zápalné lahve zde ukryjí, aby je mohli oni nebo jimi instruované osoby kdykoliv vyzvednout a použít proti policii,“ píše státní zástupce Vladimír Pazourek.

Šlo o život

Podle znaleckých posudků, které si žalobce nechal udělat, mohlo jít policistům, kteří by Cibulku vyklízeli, až o život. „V případě zasažení hořící zápalnou lahví o objemu 0,7 litru naplněnou směsí benzínu se stolním olejem by v případě zasažení dolní části těla vznikly hluboké popáleniny III. stupně, eventuálně i zuhelnatění, které by vedly v případě přežití k trvalým následkům,“ uvádí zpráva.

Nejnebezpečnější by však bylo, kdyby útočníci zasáhli horní část těla policisty. „S největší pravděpodobností by došlo ke smrtelnému poranění v důsledku popáleninového šoku; v případě přežití pak ke slepotě, zohyzdění (zuhelnatění nosu, rtů, uší a k rozsáhlým jizvám obličeje) a dále k rozsáhlému popálení dýchacích cest,“ míní posudek.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle obhájce Petra S. je toto obvinění umělé a zbytečně eskalované. „I z hlediska toho, co bylo zachyceno během rozhovorů, že ‚nikdo nesmí být zraněn a nesmí se útočit na lidi‘, máme za to, že to obvinění je uměle eskalované,“ tvrdí advokát Petr Šťastný. Podle zdroje serveru Lidovky.cz skupina neplánovala házet lahve na strážce zákona, ale polít maximálně zadní část policejního auta, aby rozptýlila pozornost.

Zvláštní je i fakt, že k vyklízení Cibulky došlo i přes to, že kriminalisté o zápalných lahví věděli. Petr S. je dokonce informoval i o tom, kde jsou. Jedna z momentálně obžalovaných navíc byla v usedlosti při zákroku přítomná.

Síť revolučních buněk

Jde o volné seskupení radikálních sympatizantů, k níž se může každý připojit. Skupina se hlásila k různým útokům už v minulosti. Šlo o zapálená policejní auta, mýtné brány či dveře obchodu s kamerovými systémy.

Útok na vlak

Útok na vlak se měl odehrát pod záštitou militantní skupiny Síť revolučních buněk.

Kolem „prvních českých teroristů“ byla řada tajemství. Kriminalisté ani státní zastupitelství oficiálně k případu nesdělovalo téměř nic. „Bez komentáře,“ tvrdil skoro rok vytrvale státní zástupce Vladimír Pazourek. Nakonec bylo obžalováno pět lidí. Údajný vůdce Petr S., Martin I. a Alexandra S. jsou obviněni z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak. Další dvě ženy Katarina Z. a Radka P. za to, že přípravu nepřekazily a neudaly ostatní na policii. Údajným „teroristům“ může nyní hrozit výjimečný trest až 20 let za mřížemi.

Policie navíc Petra S., Martina I. i Katarinu Z. (nepřekažení teroristického útoku) viní také z násilí vůči úřední osobě. Trojice měla připravit zápalné lahve, které měly být použity jako zbraně při bránění squattu Cibulka.

Zásah policie je od začátku terčem kritiky. Advokáti obžalovaných tvrdí, že se policejní agenti snažili skupinu k útoku dotlačit a vyvíjeli víc iniciativy, než by policisté měli. Zásah odsoudila také anarchistická komunita a některé známé osobnosti. Mezi nimi byl například bývalý premiér Petr Pithart. Levicoví aktivisté považují „operaci Fénix“ za policejní komplot.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!