Zápas „béček“ Češi prohráli

Nemocný trenér Brückner může na dnešní zápas reagovat od televizní obrazovky

NIKÓSIE Čeští fotbalisté neuspěli v prvním z dvojice přípravných utkání s Řeckem 0:1 brankou z 80. minuty, kterou vstřelil Salpigidis.

Poprvé za reprezentaci, byť v neoficiálním duelu, a tudíž bez zápisu do historických statistik, včera nastoupilo hned šest hráčů: Kaufman, Kúdela, Šimůnek, Kalouda, Holek a Rajnoch. Trenér Petr Rada poprvé vedl národní tým, když zastupoval nemocného Karla Brücknera.

Radu zklamal výsledek, nikoliv předvedená hra. Příčiny porážky viděl především v menších zkušenostech, ale i v horší rozehranosti některých hráčů. „Soupeř má soutěž v plné sezoně, zatímco většina našich hráčů nastoupila po přípravě a bez většího rozehrání. Na druhou stranu - pokud bychom proměnili šanci v prvním poločase, který nám poměrně vyšel, mohlo být všechno jinak,“ uvedl Rada.

Jeho šest nováčků si prý nevedlo špatně. „Nerad bych vyzdvihoval, ale třeba Kalouda i Kúdela to zvládli velmi dobře. Další ukázali slušný potenciál, i když to pro ně bylo těžké. Třeba Holek hrál i v neděli těžký klubový zápas proti Liberci,“ vysvětlil při hodnocení český asistent, který prý celou sestavu stačil před zápasem konzultovat s hlavním koučem Brücknerem.

Víkendový hrdina německé bundesligy Martin Fenin musel uznat, že jeho zbrklost připravila tým o slušnější výsledek. „Uznávám, že to byla dobrá šance a měl jsem i dost času. Ale já jsem chtěl předejít zásahu protihráče, a tak jsem pálil z první a neměl čas mířit,“ popsal šanci z prvního poločasu.

Souboj s Polskem bude testem Dnešní oficiální duel proti Polsku bude velkým testem účastníků ME a především soupeřů v nadcházející kvalifikaci MS 2010. Trenér Rada si navíc odbude debut v roli šéfa reprezentační lavičky.

Složení sestavy se bude odvíjet od Brücknerova rozhodnutí. „My jsme tady s Jardou Šilhavým, abychom plnili pokyny hlavního kouče. Jsme tým a také tak budeme ve středu vystupovat,“ odháněl Rada dotazy na svou oficiální premiéru.

Brückner může sledovat utkání v přímém televizním přenosu a na jeho vývoj reagovat pokyny, které budou hráčům předávat muži z lavičky. Zatímco Češi se sešli v plné síle až v pondělí večer, Poláci měli o poznání menší starosti. „Je vidět, že Poláci berou zápas velmi prestižně, postaví maximálně silný tým. Jeho největší předností je týmové pojetí hry,“ řekl na adresu soupeře brankář Petr Čech.

Zápas začne ve 20.30 SEČ, přímo vysílá kanál ČT4. čtk, spo Předpokládané sestavy - ČR: Čech - Pospěch, Rozehnal, Grygera, Ujfaluši - Sionko, Matějovský, Polák, Plašil - Koller, Baroš.

Polsko: Fabianski - Wasilewski, Jop, Bak, Bronowicki - Lobodzinski, Lewandowski, Smolarek, Murawski - Žurawski, Wichniarek.

Řecko 1 Česko 0

Branka: 80. Salpigidis. Rozhodčí: Gerasimu(Kypr). ŽK: Kafes (Řecko). Diváci: 850. Poločas: 0:0. Řecko: Chalkias (46. Kocolis) - Vyntra (46. Melissis), Chumas, Papastathopulos (46. Papadopulos), Spyropulos - Kafes, Makos (46. Lakos), Ciolis - Jannakopulos (46. Salpigidis), Lymperopulos, Samaras (63. Christodulopulos). ČR: Blažek (46. Zítka) - Kaufman (46. Kúdela), Rajnoch (46. Kováč), Šimůnek, Kladrubský - Kalouda, Jarolím (75. Matějovský), Holek (82. Baroš), Pudil - Fenin, Kulič (67. Vlček).