Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zaplacené kulomety nedorazily. Armáda nemůže pokutu vymáhat

USA

  6:30
BRUSEL/PRAHA - Na začátku roku 2012 tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra připravil zakázku na nákup moderních kulometů. Armáda za prvních 47 zbraní Minimi zaplatila belgické zbrojovce 34 milionů korun. A kde jsou zbraně dnes? Vojáci dosud neviděli ani jeden nový kulomet.

Čeští vojáci při střelbě z kulometu MINIMI v Afghánistánu foto: army.cz , Daniel Hlaváč

Dlouhé zpoždění podle zjištění LN způsobují potíže s licenčním řízením na dodávky laserových zaměřovačů, které se vyrábí v USA. A protože bez nich není objednaný kulomet Minimi kompletní, nemůže belgická zbrojovka FN Herstal dodat zbraně k vojskovým zkouškám.

Jak nákup kulometů probíhá?

Česká republika zadala obchod alianční agentuře NSPA (tehdy se jmenovala ještě NAMSA).

Bez pokuty

„Ministerstvo obrany ve spolupráci s českými představiteli v bruselských orgánech NATO a s vedením NSPA situaci intenzivně řeší,“ krčí rameny Jiří Caletka, mluvčí resortu. Tato situace přitom nastala až po uzavření smlouvy, takže česká strana nemohla takové komplikace předvídat. Nečekané potíže s dodávkami zaplacených kulometů však ukázaly na mnohem zásadnější nedostatek nákupů přes agenturu NSPA.

I když armáda marně čeká na zaplacené zboží, pokutu za zpoždění od nikoho vymáhat nemůže. „Zadavatel, kterým je resort obrany, nemůže uplatnit žádné sankce vůči NSPA za nedodání zboží v plánovaném termínu,“ potvrzuje Caletka.

Laserová stopka

Dlužno dodat, že do současné situace se česká armáda nemusela dostat. Objednala si však špičkové vybavení: systém nočního vidění a laserový značkovač cílů, na němž se celý obchod zasekl. „Nevidím v tom nic podezřelého. Bez nočního vidění je armáda schopna bojovat v zimě jen do půl páté odpoledne,“ obhajoval příslušenství v březnu 2012 tehdejší ministr Vondra.

Jak už LN upozornily na začátku roku 2012, Česko si kulomety Minimi pořídilo o mnoho dráž než Slováci. Zatímco speciální jednotky slovenského vojska v letech 2009 a 2010 nakoupily osm kulometů po 260 tisících korun, českou armádu vyšla jedna zbraň na 723 tisíc korun. Rozdíl v ceně způsobilo vyžádané špičkové vybavení systému nočního vidění a laserového značkovače.

ČTĚTE TAKÉ:

A kdo tedy může chtít náhradu škody? Penalizovat výrobce může pouze sama agentura, takto získané peníze jsou potom součástí jejích příjmů. „Veškeré tyto finance jsou zpětně odvedeny do administrativního rozpočtu a použity pro snížení příspěvku všech členských států,“ upřesňuje Jiří Caletka.

Aktuální potíž není první, která se v souvislosti s dodávkami belgických kulometů Minimi objevila. Už v roce 2011 české ministerstvo obrany zastavilo nákup 47 souprav pro vojenskou policii. Obchod měl proběhnout přes domácího prostředníka a zbraně byly podle Jaroslava Štefce, tehdejšího zástupce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi, o patnáct procent dražší, než je běžné.

Nové zbraně pro české vojáky pocházejí z Belgie

Kulomet Minimi (ilustrační foto)

  • Belgické kulomety Minimi mají ve výzbroji české armády nahradit univerzální kulomety vzor 59 vyráběné v letech 1960 až 1975 ve vsetínské zbrojovce.
  • V první vlně v roce 2012 ministerstvo obrany zaplatilo za 47 kulometů (dodnes nedodaných a navíc neotestovaných ve vojskových zkouškách) 34 milionů korun, do roku 2015 si chce přikoupit dalších 269 těchto zbraní za 196 milionů korun. Nákupem přes alianční agenturu.
  • NAMSA obrana ušetřila 5, respektive 28 milionů korun proti předpokládaným hodnotám obou obchodů.
  • Už v minulosti si česká armáda stihla pořídit 135 kusů kulometů Minimi.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!