Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaplatí charita za Madoffa?

Česko

Ani charitativní organizace a různé nadace nezůstanou ušetřeny hrozby, že budou muset vrátit falešné zisky, které získaly investicemi do fondů odsouzeného podvodníka Bernieho Madoffa. NEW YORK Neziskové organizace nejsou osvobozeny od možnosti odebrání nezákonných zisků. Tak znělo pondělní prohlášení likvidátora investiční společnosti Bernard L. Madoff Investment Irvinga Picarda.

Ten nicméně také řekl, že jednotlivé charitativní organizace budou posuzovány individuálně a bude rozhodováno případ od případu. Podle jeho vyjádření mu newyorské zákony umožňují žádat zpět nelegální zisky za posledních šest let před Madoffovým zatčením.

Bostonská právnička Brenda Sharton - zastupující některé charitativní organizace - si myslí, že se její klienti musí připravit i na tuto možnost. Samotné organizace se však brání a říkají, že jsou samy oběťmi. „Zde opravdu nezíská moc peněz, takže si nemyslím, že by mělo smysl za námi jít,“ sdělil listu Boston Herald Robert Lappin, šéf stejnojmenné nadace.

Ta totiž při investicích s Madoffem přišla přibližně o osm milionů dolarů.

Picard se dosud zaměřoval pouze na charitativní organizace, u kterých tvrdil, že by mohly o podvodech vědět. V květnu zažaloval dlouholetého Madoffova investora, filantropa a právníka Jeffryho Picowera a jeho charitativní organizaci za to, že v uplynulých dvaceti letech získali nelegální zisk 6,7 miliardy dolarů. Picowerova nadace poté ukončila svou činnost.

Dalším dlouholetým Madoffovým investorem, kterého Picard zažaloval, byl filantrop Stanley Chais. Picard po něm požadoval miliardu dolarů jako náhradu škody. Před soudem Chais řekl, že ho Madoff téměř ožebračil, a nemůže si proto dovolit bránit se Picardovým požadavkům. Také jeho nadace skončila. Židovská charita Hadassah, která staví nemocnice v Izraeli, investovala s Madoffem čtyřicet milionu dolarů a vydělala 130 milionů. Bývalá finanční ředitelka organizace Sheryl Weinsteinová, která odstoupila v roce 1997, ve své autobiografické knize tvrdí, že byla Madoffovou milenkou.

Picard tak může po Hadassahu požadovat vrácení až 90 milionů dolarů. Mluvčí organizace Steve Rabinowitz však odmítl komentovat, kolik charita v posledních šesti letech od Madoffovy společnosti získala.

V roce 2008 stáhli investoři z Madoffovy firmy celkem dvanáct miliard dolarů, z toho polovinu posledních 90 dní před jejím úpadkem. David Sheenan, právník, který zastupuje Picarda, již v květnu řekl, že tyto peníze jsou potenciálním zdrojem odškodnění pro podvedené investory.

Charitativní organizace však nejsou jediné, na které si chce Picard posvítit. Podle agentury Reuters chystá civilní žaloby na Madoffovy syny Marka a Andrewa a jeho bratra Petera, kteří zastávali vysoké pozice ve společnosti Bernard L. Madoff Investment.

Picard chce donutit Madoffovy příbuzné, aby odhalili všechna svá aktiva. Celkem se jedná o padesát milionů dolarů.

***

V roce 2008 stáhli investoři z Madoffovy firmy celkem dvanáct miliard dolarů

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!