Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaplatit, nebo nechat zkazit? Hádka o plomby

Česko

  11:40
PRAHA - Platí, že když si budeme čistit zuby, nebudeme mít kazy? Podle TOP 09, ODS a stomatologů ano, podle Věcí veřejných a opozice ne.
Zubař (ilustrační foto)

Zubař (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Politickou scénu ovládly plomby. Debata o kazech se rozpoutala kvůli návrhu ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), aby pacienti platili za amalgámové plomby. Heger hledal, kde ušetřit. Příští rok bude ve zdravotnictví chybět deset miliard a plomby by mu vynesly pětinu této sumy. "Je dokázáno, že tam, kde se pojištěnci začali o svůj chrup starat lépe, může vymizet až 95 procent kazů," hájí Heger návrh, který ve vládě nevyjednal. Proti byly VV.

Prosadit zpoplatnění plomb se snaží Česká stomatologická komora. "Když nejde zaplatit celý objem péče, tak se něco musí vyřadit. A měla by to být věc, která je pacientem ovlivnitelná," prohlásil viceprezident komory Jan Černý.

Infografika

Komora argumentuje tím, že se lidé mohou kazu lehce vyhnout. Stačí si jen čistit zuby. Proti tomu se ale ostře vymezily VV i opozice. "U někoho působí genetika, někdo má cukrovku, zuby se kazí víc v těhotenství," prohlásil poslanec za ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Podle komory se Rath tímto prohlášením zpronevěřil svému povolání lékaře, protože straší lidi. "Není prokázáno, že by kazivost byla dědičná ani že by se zuby více kazily ženám v těhotenství," tvrdí komora. Připouští ale, že ke kazivosti zubů přispívají některé choroby. To chtěl Heger ošetřit tím, že by za plomby neplatili kromě dětí a seniorů ani lidé s takovými nemocemi.

Rathův stranický kolega a lékař Jaroslav Krákora tvrdí, že zpoplatnění plomb by způsobilo, že se lidé začnou zubařům vyhýbat. "Byl jsem prakticky ve všech státech Evropy a viděl jsem například ve Švýcarsku, jak tam stát nic nehradí a jaké mají chudáci Švýcaři zuby," řekl LN Krákora.

ZUBAŘI HROZÍ

Podle Krákory záleží nejen na samotném čistění, ale i na výživě či prostředí. "Preventivní prohlídky a pravidelné čištění kazivost samozřejmě snižují, ale podle nás by stejně jedna položka měla být placena ze zdravotního pojištění," dodal.

S placením za černé plomby nemá naopak problém ministr kultury Jiří Besser (TOP 09), který vystudoval stomatologii a jako zubař pracoval do roku 1991. "Je to způsob, jak přinést do systému zdravotní péče peníze v prostředí, které neohrožuje žádného z pacientů na životě," řekl LN Besser. Komora věří, že se plomby začnou opět řešit, až resort otevře debatu o tom, co má být standard a co nadstandard.


Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!