4. ledna 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaplavení Prahy billboardy? Tomu zabráníme, slibuje náměstek Stropnický

Matěj Stropnický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Stropnický | foto: matejstropnicky.czLidové noviny

PRAHA Pokud dojde k naplnění slov ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, v Praze přestanou od ledna platit stavební předpisy a nahradí je obecná stavební vyhláška platná pro celou Českou republiku. „Není to fér vůči těm, kteří připravují stavební projekty, a budou je tak muset poněkolikáté přepracovávat,“ říká náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) sdělila v pátek v Českém rozhlase záměr ministerstva zrušit Pražské stavební předpisy. Podle všeho tak nevyhoví žádosti Prahy z prosince loňského roku, ve kterém náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice - Zelení) žádal o lhůtu 200 dnů na vyřešení připomínek ministerstva. Magistrát se informaci oficiálně dozví z dopisu, který MMR zašle do konce ledna.

K TÉMATU ČTĚTE:

„Veškeré případné soudní spory za náhradu škod kvůli změněným podmínkám budou vedené proti státu a ministerstvo by to mělo zvážit,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Matěj Stropnický.

Lidovky.cz: Co konkrétně se v Praze stane, pokud dojde ke zrušení stavebních předpisů?

Přesně uvidíme až podle oficiálního odůvodnění ministerstva. Záleží, jestli nám ministerstvo pozastaví jenom část předpisů, nebo celé. Do té doby jsme v rovině spekulací. V souladu s usnesením, které bylo přijato ještě před Vánoci, je jisté to, že do konce ledna předložím Radě hl. m. Prahy zadání novelizace Pražských stavebních předpisů. Ať už bude rozhodnutí ministerstva jakékoli.

Lidovky.cz: Jaké komplikace mohou v případě zastavení předpisů nastat?
Hlavní problém je nejisté právní prostředí. Do září tady platila obecně technická vyhláška, předchůdce prvních předpisů. Od 1. října se město řídí Pražskými stavebními předpisy. Pokud v průběhu ledna jejich platnost skončí a začne platit celostátní vyhláška, která v Praze nikdy neplatila, půjde o třetí právní předpis v průběhu půl roku. To není úplně fér vůči těm, kteří připravují stavební projekty, a budou je tak muset poněkolikáté přepracovávat.

Dopisu primátorky Stropnický nerozumí

Náměstek primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové (ANO) Matěj Stropnický (Trojkoalice) zaslal 22. prosince na Ministerstvo pro místní rozvoj dopis s požadavkem 200denní lhůty k vyřešení připomínek ke stavebním předpisům (např. požadavek notifikace u Evropské komise v souladu se zákony).

O den později poslala dopis na MMR také pražská primátorka, obsah psaní se však lišil.

„Celý dopis paní primátorky jsem nečetl, ani ho nechci moc komentovat. Celou záležitost ohledně Pražských stavebních předpisů mám ale na starosti já. Vedl jsem všechna vyjednávání a ke mně se vztahují všechny úkoly, které už současná Rada ve věci zadávala. Dopisu paní primátorky úplně nerozumím,říká Stropnický.

Lidovky.cz: Někteří developeři zmínili případnou finanční ztrátu v řádech milionů korun...
Ano, to je ale věc, kterou by mělo zvážit především ministerstvo. Bude na jeho odpovědnosti, že si to vezme na svědomí. Veškeré případné soudní spory za náhradu škod budou totiž vedené proti státu a ministerstvo by mělo zvážit, jestli je riziko plynoucí z toho, že Pražské stavební předpisy budou platit, větší než to, když nebudou platit. A ve kterém případě pak budou škody pro stát větší.

Lidovky.cz: Hrozí zaplevelení Prahy billboardy?
Udělám všechno pro to, aby k tomu v žádném případě nedošlo. Před Vánoci jsem zadal Institutu plánování a rozvoje, odboru územního plánu a stavebnímu odboru připravit návrh souboru opatření, která zjistí všechny možnosti města, jak zabránit prodlužování smluv nebo instalaci nových samostatně stojících reklamních nosičů. S tím, že o jedné možnosti vím určitě. Jsme účastníkem všech stavebních řízení o povolení instalace nových nosičů a jako samospráva v nich můžeme vystupovat s nesouhlasem, případně se proti jednotlivým rozhodnutím odvolávat. Je pravděpodobné, že když bude město takto postupovat po tu přechodnou dobu zhruba půl roku, stavební úřady nestihnou dojít k závěru.

Lidovky.cz: Jak je to s venkovní reklamou v památkových zónách?
Tam je to v první řadě na kulatém razítku památkářů. Jak v památkové rezervaci (oblast Prahy 1, Staré Město), památkové zóně (Žižkov, Vinohrady, Smíchov, Holešovice) i ochranném pásmu památkové rezervace (oblast cca v rámci městského okruhu) je dneska značná regulace a žádné zaplavení reklamou v nich nehrozí. Památkáři se ale opakovaně vyjádřili, že ani dnes, ani před platností PSP billboardy nepovolovali. Co se týče části území hlavního města, která není pod žádnou ochranou památkové péče, ochranu by tam měla zajistit pozice hlavního města Prahy jako účastníka stavebních řízení.

Lidovky.cz: Nakolik celostátní vyhláška zajišťuje ochranu zástavby zelených prostranství?
V tomto je obecná stavební vyhláška dostatečná. A hlavně také není možné zastavovat nic, co by bylo v rozporu s územním plánem, kterého se stavební předpisy netýkají.

Lidovky.cz: Jaké kroky Praha podnikne, pokud ke zrušení předpisů v lednu dojde?
V usnesení Rady hl. města Prahy z 19. prosince je řečeno, že když nebude možný jiný postup, využijeme právní kroky. Zatím můžu potvrdit jen tolik, že právní cestu nevylučujeme.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...