Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaplaví nás Češi, bojí se Němci

Česko

Za dva měsíce padnou pro Čechy poslední omezení. Práci však bude v Německu hledat jen zlomek lidí

PRAHA Hrozba z Východu. Tak se dá shrnout očekávání Němců k prvnímu květnu. Přesně za dva měsíce totiž budou zrušena poslední omezení pro Čechy, Slováky a občany dalších východních zemí EU, kteří chtějí vstoupit na tamní trh práce.

Téměř tři čtvrtiny Němců přitom mají strach, že kvůli tomuto uvolnění a levné konkurenci z Východu přijdou o práci. Vyplývá to z průzkumu institutu GfK pro německý list Welt am Sonntag.

Němci se přitom neobávají jen přílivu nevzdělaných dělníků, ale i kvalifikovaných pracovníků. Těch přitom v Německu chybí podle odhadů nejméně sto tisíc.

Naopak pouze 15 procent respondentů uvedlo, že se neobávají negativních dopadů kvůli otevření trhu práce.

Největší obavy z konkurence levné pracovní síly z Východu mají lidé, kteří žijí v nových spolkových zemích bývalého východního Německa. Podle Klause Wiesehügela, šéfa odborového svazu Bauen-Agrar-Umwelt, bude mít příliv uchazečů o práci jednoznačně negativní dopady na německý trh práce. „Sotva vzdělaná, levná pracovní síla z východní Evropy zde bude tlačit na mzdy. Ale trpět budou také spotřebitelé, protože se zhorší kvalita práce,“ řekl v nedávném rozhovoru pro deník Die Welt Wiesehügel.

Ani Rakušané nejsou z odstranění posledních omezení pro vstup na tamní trh práce nadšení. Ale na rozdíl od Německa se již na zájem levné pracovní síly připravili. Zaměstnavatelům, kteří by zahraničním pracovníkům platili mzdy nižší, než jaké jsou rakouské standardy, bude hrozit pokuta.

Jenže obavy jsou zřejmě hodně nadsazené. Přinejmenším Češi se s úderem prvního května do Německa za prací nejspíše hrnout nebudou. „Lidé o to nemají moc zájem. Kdo tam chtěl jít, tak už tam je. A nekvalifikovaní lidé mají krom jiného problém s němčinou,“ říká Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower. Podobně to vidí i představitelé odvětví, po kterých je v Německu největší poptávka. „Určitě o to nebude žádný zásadní zájem. Pracovní migrace se dá očekávat nejvýše v příhraničí,“ říká Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Kromě řemeslníků a techniků patří mezi nejžádanější obory pečovatelé o seniory a pracovníci v gastronomii. „Nemyslím, že zde bude hromadný exodus. Ale je pravda, že kvůli zvýšení DPH dojde k rušení pracovních míst v tuzemsku a to může lidi vést k tomu, že budou hledat práci v zahraničí,“ říká Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR. Také podle výkonného člena představenstva Českoněmecké obchodní a průmyslové komory Bernarda Bauera je otázka, jestli budou Češi otevření trhu práce intenzivněji využívat. Z dřívějších zkušeností se totiž ukazuje, že pro Čechy ani šance na získání vyššího platu nebývá dostatečnou motivací, aby se za novým zaměstnáním stěhovali. „V minulých letech jsme ani nenaplňovali povolené kvóty pro vstup na tamní trh práce,“ uzavírá Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Zatímco běžní občané mají obavy, němečtí ekonomové otevření trhu vítají a upozorňují na dramatický nedostatek pracovních sil, například v technických oborech.

***

Nejžádanější

profese v Německu

a Rakousku

zdravotní

sestry a lékaři

pečovatelé o seniory

a nemocné lidi

řemeslníci

technici

IT odborníci

pracovníci

v gastronomii

Přijdou v Německu zaměstnanci o práci kvůli otevření trhu práce pro země, které vstoupily do EU v roce 2004?

10,4 % ne, stávající místa nejsou ohrožená

5 % ne, nic se nezmění

11,5 % nevím

30,2 % ano, hlavně místa nekvalifikovaných zaměstnanců jsou ohrožená

42,9 % ano, ohrožená jsou i pracovní místa kvalifikovaných zaměstnanců

Zdroj: Welt am Sonntag, GfK

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!