4. srpna 2009 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záplavy způsobily Lesům ČR škody za 750 milionů korun

Povodně 2009 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodně 2009 | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Červnové a červencové záplavy způsobily státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) podle zpřesněných odhadů škody za 750 milionů korun. Jejich odstranění potrvá několik let.

Na vodních tocích, které LČR spravují, škody dosáhly 600 milionů korun. Na ostatním majetku a dopravní síti škody vystoupaly na 150 milionů korun, informoval mluvčí LČR Michal Kačena. LČR patří polovina lesů v zemi a spravují také zhruba 20.000 kilometrů menších vodních toků.

LČR zpřesněný odhad škod považují stále za předběžný, nyní chtějí podrobně posoudit jednotlivé škody a navrhnout způsoby jejich odstranění včetně financování. Kromě pojistného plnění, které pokryje pouze menší část škod, může podnik například snížit rozsah investic na letošní rok, jednat o podpoře z dotací ministerstva zemědělství či se pokusit získat peníze z evropských fondů.

"Využijeme všechny varianty financování, které máme k dispozici. I tak je však jisté, že se povodňové škody promítnou negativně do konečného hospodářského výsledku za letošní rok," uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. LČR budou například jen nejnutnější zabezpečovací práce, například obnovení dopravní přístupnosti do některých oblastí, stát zhruba 80 milionů korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!