16. září 2011 11:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Zarazilo mě, že Dobeš přirovnal Bátoru k Židům'

Premiér Petr Nečas v Jeruzalémě navštívil památník obětem holocaustu Jad vašem. Potkal před ní i demonstranty proti úředníkovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas v Jeruzalémě navštívil památník obětem holocaustu Jad vašem. Potkal před ní i demonstranty proti úředníkovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi. | foto: ČTK

PRAHA Tamara Moyzes byla jednou z demonstrantek, které vystoupily ve čtvrtek u památníku Jad Vašem v Izraeli. Společně vyzývaly ministra školství Josefa Dobeše (VV), aby odvolal úředníka Ladislava Bátory.

Šestatřicetiletá Moyzes má izraelské občanství, žije již deset let v Čechách. Jako dokumentaristka a kurátorka se dlouhodobě věnuje postavení menšin. Vystoupila na srpnovém pochodu Prague Pride v masce Ladislava Bátory a vytvořila řadu uměleckých projektů, které mají upozornit na životní podmínky menšin v České republice.

LN Kdo se demonstrace účastnil?
Na demonstraci jsme byly čtyři: Natasha Dudinská, Zuzka Štefková, Kamila Musilová a já. Nejsme žádné sdružení a ani se nespojujeme s žádnou organizací. Založila jsem, spolu se Zuzanou Štefkovou, ženskou uměleckou skupinu "5 kolona". V rámci této skupiny organizujeme akce, jež jsou na pomezí politického umění a aktivismu. Naše skupina reaguje na aktuální politické dění, vytváříme umělecké projekty a někdy i demonstrujeme. Přidávají se k nám vždy noví lidé. Nedávno jsme vystoupily s naší skupinou na pražském pochodu hrdosti. Věděly jsme, že musíme nějak reagovat na návštěvu české delegace v Jad Vašem. Já osobně jsem to cítila jako mojí občanskou povinnost.

Jak demonstrace probíhala?

Demonstrantky si v památníku Jad Vašem na krk připevnily tabulky se jmény, na každé bylo jméno, rok úmrtí 2011 a místo úmrtí. Například Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf. Po demonstraci je vyvedla ochranka. "Naší demonstrací jsme chtěly hlavně poukázat na to, že když budeme nadále ignorovat složitou situaci, která nyní panuje, mohla by nám přerůst přes hlavu," vysvětlila Tamara Moyzes.

Reakce ministra Josefa Dobeše na protest v Jad Vašem
"Připadalo mi v tom i něco symbolického. Pokud člověku věřím, že to, co je na transparentu, není pravda, tak je naopak potřeba se za něj postavit. To je takový most toho, co jsem tu zažíval, když jsem tam viděl, jak občas někdo dostal odvahu se postavit za lidi, kteří byli masově vražděni," citovalo ministra Dobeše Aktuálně.cz.

LN Na co konkrétně jste vaší demonstrací před Jad Vašem chtěla upozornit?
V naší vládě by neměli být lidé, kteří mají zaměstnance s neonacistickou minulostí a chválí antisemitistické knihy. Chtěly jsme poukázat na to, že podpora neonacismu v Čechách roste. A k tomu velmi pomáhá to, že máme na ministerstvech lidi, kteří podporují rasistické názory, čímž je společensky "legitimizují". V podstatě lidem ukazují, že by se měli přidat k neonacistickým projevům a útokům na Romy. Naší akcí upozorňujeme na situaci ve městech, kde probíhají protiromské demonstrace. Rozhodně bychom neměli mlčet a mělo by se zdůraznit, že by se premiér Petr Nečas měl vyjádřit jednoznačně. Druhá světová válka začala také ekonomickou krizí a k nacistům se začali přidávat občané.

LN Proč jste si vybrala pro demonstraci právě Jad Vašem?
Myslím si, že v muzeu, které připomíná památku 6 milionů obětí druhé světové války, by měli vědět, že jeden z členů české delegace zaměstnává člověka, který měl neonacistickou minulost, chválí antisemitistické knihy a zúčastňuje se seminářů o antisemitismu. Jeden z našich sloganů přímo reaguje na ministra Dobeše a na jeho návštěvu v muzeu ("Ministr Dobeš, vyhodíte teď Bátoru?" - po návštěvě muzea holocaustu, pozn. redakce) Nejvíc mě zarazila reakce ministra Dobeše poté, co navštívil toto pietní místo. Dovolil si porovnat sebe s hrdiny jako například pan Nicholas Winton, který zachránil několik stovek židů před smrtí. Porovnává Ladislava Bátoru se židovským národem, a sám sebe přirovnává k hrdinům, kteří pomáhali masově vyvražďovanému národu.

Kdo je Tamara Moyzes?

Multimediální a současně také multinacionální umělkyně, dokumentaristka, kurátorka, aktivistka na sebe upozornila poněkud nekorektním projektem TV t_error v galerii Entrance. V něm se snažila upozornit na problém rasismu v české společnosti.

Tamara Moyzes

Tamara Moyzes

Výstavu proto koncipovala jako zamyšlení, jak by to vypadalo, kdyby se čeští romové naštvali a začali by na xenofobii ze strany gadžů odpovídat sebevražednými teroristickými útoky. Tamara Moyzes se inspirovala v Izraeli, kde strávila několik let a zapojila se do protestního hnutí kritizujícího postup izraelské vlády vůči Palestincům.LN Chtěla jste s ministrem Dobešem mluvit nebo se mělo jednat o tichý protest, jen formou transparentů?
Od začátku jsme plánovaly tichý protest a to právě s ohledem na to, že akce byla na pietním místě. Doufaly jsme, že se nás novináři zeptají na důvody našeho protestu, což se taky po demonstraci stalo.

LN Reagovala nějak izraelská média na tuto vaší demonstraci?
Zatím nevím o tom, že by izraelská média reagovala. Podle mých informací totiž ani žádná izraelská média nebyla s českou delegací v Jad Vašem. Myslím, že si prostě nechtějí kazit vztahy se zemí, která je má podpořit při hlasování o palestinském státu.

LN Plánujete nějaké další akce k této kauze Bátora?
Reagujeme vždy na aktuální politické dění, momentálně čekáme, jak se to dál vyvine.

FOTOGRALERIE:


Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz