Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Září se letos v Česku nevymykalo průměru teplotami ani srážkami. Léto bylo nejteplejší od začátku 60. let

Česko

  12:03
Praha - Letošní září hodnotí meteorologové jako teplotně normální. Průměrná teplota v Česku byla 13,3 stupně Celsia, o půl stupně vyšší, než je běžné. Od dlouhodobých hodnot se září významněji neodchýlilo ani srážkově a délkou slunečního svitu. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

Babí léto v Českých Budějovicích. foto: David Peltán, MAFRA

Průměrná měsíční teplota v Čechách byla v září 13,2 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku bylo o 0,4 stupně tepleji.

Na Sněžce leží 15 centimetrů sněhu. Ranní teploty tam klesly na minus šest stupňů Celsia

Nejvyšší teplotu, a to 33,5 stupně Celsia, meteorologové naměřili hned první den měsíce ve středočeské Řeži. Naopak nejchladněji bylo na šumavské Jezerní slati, kde 20. září ukázal teploměr minus 8,7 stupně.

Teploty se po většinu měsíce pohybovaly v blízkosti hodnot typických pro tuto část roku. Výjimkou byl velmi teplý první den s průměrem 21,1 stupně Celsia, zatímco normál pro tento den je o 6,7 stupně nižší. Odchylku o více než pět stupňů opačným směrem zaznamenali meteorologové v chladném období mezi 17. a 22. zářím.

Srážkově bylo září průměrné. Měsíční úhrn 61 milimetrů představoval 105 procent dlouhodobého normálu. „Na území Moravy a Slezska spadlo v průměru asi o 20 milimetrů více srážek než na území Čech,“ uvedl ČHMÚ.

Babí léto
Babí léto na Třeboňsku.

Průměrná délka slunečního svitu v září byla 166 hodin. To představuje 108 procent normálu z let 1981 až 2010.

Měsíc, který meteorologové vyhodnotili jako teplotně průměrný, zažilo Česko naposledy v červenci. Srpen byl naopak s průměrnou teplotou 18,9 stupně pátý nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961.

Jako celek bylo letošní léto nejteplejší od začátku 60. let. Průměrná teplota 19,5 stupně byla o 2,5 stupně vyšší než obvykle. Zasloužil se o to zejména mimořádně horký červen.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat