9. října 2019 12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Září se letos v Česku nevymykalo průměru teplotami ani srážkami. Léto bylo nejteplejší od začátku 60. let

Babí léto v Českých Budějovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babí léto v Českých Budějovicích. | foto: David Peltán, MAFRA

Praha Letošní září hodnotí meteorologové jako teplotně normální. Průměrná teplota v Česku byla 13,3 stupně Celsia, o půl stupně vyšší, než je běžné. Od dlouhodobých hodnot se září významněji neodchýlilo ani srážkově a délkou slunečního svitu. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

Průměrná měsíční teplota v Čechách byla v září 13,2 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku bylo o 0,4 stupně tepleji.

Nejvyšší teplotu, a to 33,5 stupně Celsia, meteorologové naměřili hned první den měsíce ve středočeské Řeži. Naopak nejchladněji bylo na šumavské Jezerní slati, kde 20. září ukázal teploměr minus 8,7 stupně.

Teploty se po většinu měsíce pohybovaly v blízkosti hodnot typických pro tuto část roku. Výjimkou byl velmi teplý první den s průměrem 21,1 stupně Celsia, zatímco normál pro tento den je o 6,7 stupně nižší. Odchylku o více než pět stupňů opačným směrem zaznamenali meteorologové v chladném období mezi 17. a 22. zářím.

Srážkově bylo září průměrné. Měsíční úhrn 61 milimetrů představoval 105 procent dlouhodobého normálu. „Na území Moravy a Slezska spadlo v průměru asi o 20 milimetrů více srážek než na území Čech,“ uvedl ČHMÚ.

Babí léto
Babí léto na Třeboňsku.

Průměrná délka slunečního svitu v září byla 166 hodin. To představuje 108 procent normálu z let 1981 až 2010.

Měsíc, který meteorologové vyhodnotili jako teplotně průměrný, zažilo Česko naposledy v červenci. Srpen byl naopak s průměrnou teplotou 18,9 stupně pátý nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961.

Jako celek bylo letošní léto nejteplejší od začátku 60. let. Průměrná teplota 19,5 stupně byla o 2,5 stupně vyšší než obvykle. Zasloužil se o to zejména mimořádně horký červen.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...