Zářil Salák. Ale jinak jen bod

Českým hokejistům se na Švédských hrách nedařilo, skončili až na posledním místě turnaje

STOCKHOLM/PRAHA Bod za porážku v prodloužení, skóre 5:13 a poslední místo. Vystoupení české hokejové reprezentace na Švédských hrách se nepovedlo.

Do turnaje vstoupili Češi ve čtvrtek debaklem se Švédskem, v sobotu podlehli Finsku 2:3 v prodloužení a včera se rozloučili porážkou 2:4 od Ruska.

„Proti Finsku se nám ten zápas docela povedl, ale když vezmu globálně všechny tři zápasy, tak to nemělo náboj, jiskru, a bylo to pomalé,“ citovala ČTK kapitána národního týmu Tomáše Rolinka.

„Málo jsme bruslili, prohrávali osobní souboje. To nám chybělo k tomu, abychom byli proti soupeřům na koni a nad nimi,“ přemítal Rolinek. „Osobní souboje vyhrávají zápasy. Jdete do těla, získáte puk, uděláte přečíslení. To nám chybí,“ dodal útočník Magnitogorsku. Česko během turnaje srážela špatná produktivita, mizerné přesilovky a taky nedisciplinovanost. 21 dvouminutových trestů není zrovna lichotivá vizitka.

Stejně jako střelecká impotence některých českých hvězd. Roman Červenka, nejlepší střelec KHL, si nepřipsal ani bod. Stejně tak jako další elitní snajpři Jan Marek a Lukáš Kašpar.

„Nedali góly, je to k zamyšlení. Musíme dál hledat vhodné typy hráčů. Ale byl to jen jeden turnaj, víme, čeho jsou tito hokejisté schopni. Například Červenka góly dával a dává, spíš musíme hledat, s kým by si na ledě dobře porozuměl,“ řekl serveru www.hokej.cz trenér reprezentace Alois Hadamczik. Proti Rusku 62 sekund vedli Včera přitom Češi nezačali úplně špatně. V šesté minutě šli do vedení, když ruského brankáře překvapil odraz od mantinelu po střele Ondřeje Němce. Jenže vedení vydrželo pouhých 62 sekund.

„Na střídačce jsme si říkali, abychom hlavně udrželi výsledek 1:0 co nejdéle. Čím déle s Rusy vedete, tak tím lépe. Ale moc dlouho jsme to neudrželi a to bylo taky špatné pro nás,“ hodnotil Rolinek.

I mezi všemi negativy se však našla pozitivní věc. Česká brankářská škola stále funguje. V NHL září mladá dvojice Ondřej Pavelec - Michal Neuvirth, ve Stockholmu zase na sebe upozornil Alexander Salák, momentální lídr gólmanských statistik ve švédské lize.

Při svém třetím reprezentačním startu čtyřiadvacetiletý brankář předvedl v sobotu proti Finsku řadu skvělých zákroků. Inkasoval jen dvakrát v oslabení a nakonec nestačil na střelu v nastavení.

„Já jsem hlavně rád, že mě to trefovalo. V ničem jiném to není. Snažím se jen chytat puk, a když mě to trefí, je to super. A když mě to netrefí, je to gól,“ smál se jen Salák.

Národní tým bude mít nyní necelé dva měsíce volno, znovu se sejde koncem března. Kouče Hadamczika a svazového šéftrenéra Slavomíra Lenera mezitím čeká inspekční cesta do zámoří, kde budou tipovat posily z NHL.

Česko 2 Finsko 3 v prodloužení

Branky a nahrávky: 23. Jánský (Koukal, I. Rachůnek), 41. Němec (Novotný, Čáslava) - 18. Aaltonen (Vatanen, Kontiola), 38. Puustinen (Laine, Puistola), 63. Laine. Rozhodčí: Lärking, Nord - Tellerkvist, Pihlblad (všichni Švéd.). Vyloučení: 9:5. Využití: 0:2. Diváci: 4100. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 0:1. Česko: Salák - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek -Gulaš, Vampola, Adamský - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Finsko: Lassila - Vatanen, Puistola, Karalahti, Väänänen, V. Lajunen, Niskala, Kukkonen, Mäenpää - Aaltonen, Kontiola, Pihlström - Puustinen, Santala, Laine - Lehtonen, Wirtanen, Hahl - Louhivaara, J. Lajunen, Petrell.

Česko 2 Rusko 4

Branky a nahrávky: 6. Němec, 56. Rolinek (Průcha, Marek) - 8. Rybin (Paršin, Jemelin), 39. Rybin (Paršin), 46. Galimov (Čurilov), 47. Kuzněcov (Šipačev). Rozhodčí: Persson, Johansson - Tillerkvist, Käck (vš. Švéd.). Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 1857. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:2. Česko: Štěpánek - Zíb, Škoula, Němec, Čáslava, Lojek, Mojžíš - Kašpar, Novotný, Červenka - Průcha, Marek, Rolinek - D. Květoň, Vampola, Adamský (18. Gulaš) - Jánský, Koukal, I. Rachůnek. Rusko: M. Birjukov - Kornějev, Kalinin, Guskov, J. Birjukov, Kuljaš, Jemelin, Aťušov, Bělov - Afinogenov, Gluchov, Arťuchin - Galimov, Čurilov, Kaljanin - Rybin, F. Fjodorov, Paršin - Trubačev, Šipačev, Kuzněcov.