Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Utržené zařízení není lanovou dráhou, tvrdí asociace

Česko

  14:41aktualizováno  16:17
HRADEC KRÁLOVÉ - Nákladní lanovka, která se v pátek zřítila ve Špindlerově Mlýně, není lanovkou ani lanovou dráhou ve smyslu zákona o drahách. Tvrdí to Asociace lanové dopravy (ALDR). Zařízení bylo jasně určené k přepravě nákladu a jako takové vylučuje přepravu osob, uvedla asociace v tiskové zprávě. Drážní inspekce zatím verdikt o tom, zda lanovka spadá do režimu zákona o drahách či nikoliv, nevydala. Policie dosud nikoho neobvinila.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku. foto: MAFRA: Michal Klíma

Při havárii zahynul muž, dvě děti a dvě ženy byly zraněny. Policie případ vyšetřuje pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Mluvčí trutnovské policie Udo Ertner uvedl, že vyšetřování celého případu je na samém začátku. "Míra zavinění a zjištění přesné příčiny pádu uvedené lanovky budou předmětem dalšího šetření," uvedl mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj z provedeného vyšetřování vyplývá, že zařízení nebylo s největší pravděpodobností určené k přepravě osob. Policisté již část poškozeného tažného lana zaslali na expertízu, která by měla zjistit příčiny přetržení.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku.

Zraněné děti v pondělí lékaři hradecké fakultní nemocnice přeložili na standardní pokoj. Ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života je i žena, která při pádu utrpěla zlomeninu bérce a poranění oka. Druhá zraněná žena byla převezená z jilemnické do liberecké nemocnice. Mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná v úterý řekla, že stav poraněné ženy je stále velmi vážný, není ale v přímém ohrožení života. "Kvůli krvácení do mozku ale musela podstoupit operaci," řekla mluvčí.

Provozovatel tří chalup na stráni Čistá voda nad Bártlovou lávkou, které využívaly nákladní lanovku, Miloslav Jirman, nechce případ pro média komentovat. "Chtěl bych v této těžké situaci poděkovat za Vaši podporu, kterou nám píšete, dává nám sílu jít dál," uvedl v pondělí na svém webu.

Asociace lanové dopravy tvrdí, že zařízení nesplňuje definici dráhy tak, jak je v zákoně uvedeno a v prováděcích vyhláškách. "Zařízení nemohlo a nemůže získat takzvané úřední povolení k provozu lanové dráhy, které vydává Drážní úřad, jelikož není dráhou ve smyslu zákona. Do jaké míry provozovatel tohoto zařízení věděl o tom, že veze osoby, a nikoliv náklad, nechť posoudí příslušné policejní orgány," uvedla asociace.

Lanovka nebyla černou stavbou

Drážní inspekce podle mluvčího Martina Drápala ještě nemá k dispozici všechny podklady, aby mohla správně posoudit, zda jde o lanovku ve smyslu zákona. "Posuzovat se budou historické dokumenty od provozovatele lanovky či městského úřadu ve Špindlerově Mlýně. Bude se například zjišťovat i soulad zařízení s normami z roku 1966," řekl Drápal. Jisté je zatím to, že lanovka nebyla černou stavbou. V roce 1979 získala stavební povolení, v roce 1980 kolaudaci, a to jako zařízení pro přepravu materiálu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by lanovka podléhala zákonu o drahách, zahájila by Drážní inspekce vlastní vyšetřování havárie jako mimořádné události. Majiteli lanovky by pak například mohla udělit pokutu až deset milionů korun. "Obdobný případ ohledně určení typu lanovky nepamatujeme," řekl Drápal. Dodal, že inspekce na případu spolupracuje s policií a dalšími orgány. Žádné správní řízení inspekce zatím s nikým nezahájila.

Podle asociace je zařízení třeba označit spíše za stavební či jiný vrátek, který v bedně dopravoval náklad pro zásobování objektu. "Takovýchto zařízení používaných k soukromým účelům bychom po celé České republice napočítali desítky," tvrdí asociace, která odmítá, aby zřícené zařízení bylo označováno za lanovou dráhu.

Rodina s dětmi pro dopravu na chatu Bumbálka v lokalitě Přední Labská využila nákladní lanovku. Dole nastoupili do korby, načež se po krátké době z dosud nezjištěných příčin přetrhlo tažné lano. Korba i s lidmi se z až 20 metrů zřítila do příkrého svahu směrem k Labi. Lanovka měla ovládání u horní stanice u chaty.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat