Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zarostlí i obarvení. To je tradice

Česko

Rituály během play off - Čeho jsou z pověrčivosti schopni hokejisté v Česku i zámoří

Někteří na to vůbec nevěří, ale jiným rituál naopak pomáhá. Přišel čas nápadů... Hokejisté už zbrojí na play off, s čímž jsou spojeny různé zvyklosti. Věřte, dodržují se skoro všude. PRAHA Až Liberec v příštím týdnu rozehraje čtvrtfinále, jejich kapitán si dá kávu a dvě lahve s kolou. „Jen ve skle. Nesmí být plastová,“ popisuje Petr Nedvěd.

Bývá to už jeho tradiční zvyklost před každým zápasem, na který se chystá. „Neříkám, že by mě to vykolejilo, kdybych to vynechal. Ale přece jen by mi to trochu vadilo.“ Vítejte ve světě hokejových rituálů, jaké s rozjíždějícím se play off začínají ve většině týmů.

Jsou zkrátka součástí jejich vnitřních pravidel a dodržují je hokejisté po celém světě. Někde celé mužstvo, jinde pouze jedinci.

Je známé, že nejběžněji se při vyřazovací části nosí obarvené vlasy a hráči se až do konce sezony neholí - tenhle hit se nosí takřka všude.

„Vousy mi nevadí, vždyť kdo se rád holí... Problém akorát je, že se to nelíbí manželce,“ vtipkuje vítkovický forvard Viktor Ujčík.

Obarvením vlasů byli vyhlášení třeba na Spartě, která ale play off letos nehraje. Dlouhovlasý Jan Hanzlík si nechával na hlavě klubovou trikolorou. „Nevím, zda byl spokojen, ale vypadal jak klaun,“ vzpomíná Tomáš Duba, teď brankář Zlína. Jinde ale bývaly bizarnější věci. Třeba ve Vítkovicích, když si několik let zpátky hlavu rovnou vyholili. A zadák Marek Malík tyto „odvážlivce“ pak v Ostravě potkával.

„Tohle už byla pořádná divočina. Vždyť co s tou hlavou potom, když už máte rodinu?“ říká. Jeho spoluhráč Ujčík dodává: „Už jsem viděl dokonce i barvy na obličeji.“

To Petr Koukal si kdysi v pardubické juniorce nalakoval s ostatními nehty týmovými barvami. „V kabině po tréninku putoval lak a zdobili jsme se. Zažil jsem zajímavé reakce třeba na poště a úřadech. Titul jsme ale nakonec vyhráli.“ Zvyklostmi žijí také trenéři Rituálů se už objevila celá řada, jenže dnes hráči bývají spíše konzervativnější. Výjimkami jsou pouze extrémní případy mezi jednotlivci.

Vladimír Svačina, jenž nedávno přestoupil do Plzně, si loni ve Vítkovicích nepral své tričko. „Možná jsem smrděl, ale rituál je rituál.“ Českobudějovický zadák Jan Novák zase přišel se svým originálem v play off 2004, kdy se Slavií získal titul - nechával si totiž ozdobit hůl různými vzkazy od spoluhráčů.

„Napsali mi třeba jméno Vasilije Zajceva, což je odstřelovač, jehož příběh líčil film Nepřítel před branami. Sám jsem si tam potom dokreslil terč,“ vyprávěl předloni pro LN.

Skutečně bizarní historka koluje i po NHL a v hlavní roli v ní figuruje Ron Hextall, někdejší gólman.

Jednou ho prý jeho spoluhráč trefil do masky při rozbruslení, což ho vytočilo natolik, že ještě před zápasem v šatně vzteky roztřískal hokejku. V tom utkání pak vychytal nulu a od té doby byl v kabině připraven vysavač už před každým duelem -pověrčivý Hextall lámal hole pořád.

„Někdy ale děláte věci, jakých si ani nevšimnete, protože se už staly vaší zvyklostí,“ připomíná Nedvěd. Rituály se ovšem zdaleka netýkají pouze věřících hráčů.

U některých trenérů je známo, že si při play off neradi vyměňují košili či kravatu. Miloš Říha, trenér ruského Mytišči, míval jiný zvyk.

V roce 2007 musel v Pardubicích před každým utkáním uběhnout 10 km, aby mohl hráče v klidu odkoučovat. „Kluci říkají, že když nejdu běhat, prohrajeme,“ povídal tehdy.

Jsou však také situace, kdy se při play off přestane dařit a od zaběhlých zvyků někteří raději upustí.

„Pomáhá to změnit hráčovo myšlení, ale je zároveň umění neudělat těch změn moc, což by nejspíš také bylo špatně,“ vysvětluje Marian Jelínek, psycholog i trenér Plzně.

Tu v předkole s Litvínovem dělí už jediná prohra od vyřazení. A Jelínek včera tajemně tvrdil: „Pro hráče mám připraveno něco, co jsem ještě nikdy předtím nezkusil...“

***

Co se nosí v českých klubech během extraligového play off

Třinec „My se jen nesmíme holit,“ říká zadák Josef Hrabal. „To ve Vsetíně to bývalo tvrdší, tam si hráči nechávali obarvený zelený pruh uprostřed hlavy.“

Liberec „Nevím, jestli ještě něco vymyslíme, ale u nás se tohle moc nenosí. Záleží spíše na každém jednotlivci,“ říká kapitán Petr Nedvěd.

Vítkovice „Nejsmedomluveni, ale rozhodně se nebudeme holit. Kdo přijde s něčím navíc, jen plus. Já to asi vylepším barvou,“ slibuje forvard Viktor Ujčík.

Zlín „U nás se všichni kluci neholí,“ líčí gólman Tomáš Duba. „A ještě si necháváme narůst řídítka - to je takový knírek, co nosí Romové.“

České Budějovice „Snad to bude něco rozumného, necháme si klasické dlouhé vousy,“ tuší bek Jiří Vykoukal. „Já už jsem konzervativní, nic jiného nechci.“

Slavia Praha „Mladí si obarvují hlavu a nikdo se nesmí holit. A od čtvrtfinále nám paní Růžičková upeče vždy nějaké dobroty,“ usmívá se útočník Marek Tomica.

Pardubice „Držímese stejného postupu jako loni, takže vousy. A kdo chce, obarví si hlavu, ale do toho spíš půjdou mladí,“ říká kapitán Petr Koukal.

Litvínov „Myna rituály zase tak moc nevěříme,“ přiznává kapitán Roman Vopat. „Jen máme svůj pokřik, který se ale do novin ani prezentovat nedá.“

Plzeň „Žádné vousy ani obarvené hlavy, máme zaběhnuté věci ze základní části,“ říká kouč Marian Jelínek. „Něco nového bychom přidali ve čtvrtfinále.“

Karlovy Vary „V minulých dvou letech nám přinášelo štěstí, že jsme se neholili,“ popisuje gólman Lukáš Mensator. „Žádné účesy tentokrát neřešíme.“

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!