Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásah kvůli uplaceným eurodotacím: policie obvinila 3 úředníky a 2 podnikatele

Česko

  14:37aktualizováno  16:53
PRAHA - Kriminalisté po zásahu na ROP Střední Morava obvinili pět lidí kvůli úplatkům. Jedná se o tři úředníky a dvě osoby z podnikatelské sféry. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila dozorující státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Kriminalisté po zásahu na ROP Střední Morava obvinili pět lidí. Jedná se o tři úředníky a dvě osoby z podnikatelské sféry. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdila dozorující státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. foto: Česká televizeReprofoto

„Bylo zadrženo pět osob, čtyři muži a jedna žena. Byli obviněni a propuštěni, vyšetřování bude probíhat na svobodě,“ uvedla pro server Lidovky.cz státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová. Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Brně, pobočka Zlín.

Akce se podle informací serveru Lidovky.cz týkala „nestandardních postupů“ pracovníků ROP Střední Morava. „Ti měli v některých případech poskytovat nadstandardní služby podnikatelům za úplatek,“ uvedla Nesvadbová. Mezi obviněnými jsou tři pracovníci úřadu a dvě osoby z podnikatelské sféry, a to ve věku od 31 do 53 let.

Podplácení i přijímání úplatku

Policie pětici obvinila z více trestných činů, mimojiné z podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. 

„Ke škodě bych se nevyjadřovala. Jedná se o dotace dosahující řádu několika málo desítek milionů korun,“ dodala Nesvadbová. Některé z uvedené trestné činnosti se měli obvinění dopustit formou spolupachatelství. V případě prokázání viny jim hrozí tresty odnětí svobody od 5 do 12 let. 

Akce se podle informací serveru Lidovky.cz týkala „nestandardních postupů“...

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v kancelářích dotačního úřadu Regionálního operačního programu Střední Morava v Olomouci, Zlíně a Otrokovicích v úterý. Na místě byli od rána a akce skončila přibližně v poledne. 

Úplatek za nadstandardní služby

  • Prostřednictvím ROP Střední Morava proudí dotace z Evropské unie do Olomouckého a Zlínského kraje. 
  • V letech 2007 až 2013 měl podle ČTK k dispozici více než 18 miliard korun
  • Podpořil zhruba 1200 projektů obcí, měst, krajů, podnikatelů a neziskových organizací.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uvedl, že případem se kriminalisté zabývali od konce dubna loňského roku, a to na základě podezření z přijímání úplatku a poškozování finančních zájmů EU. „Detektivové kladou pracovníkům ROP za vinu, že poskytovali za úplatek ve výši cca 2% z celkové dotace žadatelům nadstandardní služby a informace spojené s přípravou a následnou realizací projektů několika penzionů a hotelů na Střední Moravě. Další dva zadržení pak měli podle detektivů úplatky pro pracovníky ROP zprostředkovávat a předávat,“ uvedl Pavel Hanták. 

Kriminalisté kromě zásahu na dotačních úřadech provedli také šest domovních prohlídek a tři prohlídky jiných prostor. Detektivové při nich zajistili zejména výpočetní techniku a listinné materiály k projektům.

Dotační úřad podle mluvčí bezprostředně po zásahu „přijal opatření v souladu se svou protikorupční strategií“. „Pracovníci, kterých se zákrok týkal a kteří byli obviněni, byli zbaveni svých jednacích a rozhodovacích pravomocí. Další pracovněprávní kroky budou následovat na základě obeznámení se s mírou jejich provinění proti pravidlům programu,“ sdělila mluvčí Michaela Linhartová. Celý případ se prý týká osobního selhání jednotlivců a ne kvůli nastavení systému.

V hledáčku policie

Regionální operační programy, které mají na starosti přerozdělování a schvalování evropských dotací, jsou v policejním hledáčku už dlouhodobě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat