Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zásah v sídle ČEZ se týkal krácení daně a praní peněz, mezi obviněnými není nikdo z firmy

Policisté, kteří v úterý zasahovali v sídle energetické společnosti ČEZ, obvinili šest lidí a jednu firmu z krácení daní a praní peněz. foto:  Petr Topič, MAFRA

Policisté, kteří v úterý zasahovali v sídle energetické společnosti ČEZ, obvinili šest lidí a jednu firmu z krácení daní a praní peněz, uvedl mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala. Mezi obviněnými není nikdo ze zaměstnanců ČEZ, ani firma samotná. Ředitelka Nadace ČEZ a místopředsedkyně správní rady Michaela Ziková je pravděpodobně jen svědkyní.
  10:48

Právě o Zikovou se policie původně zajímala. Podle informací Práva nicméně mezi obviněnými nakonec nefiguruje nikdo ze zaměstnanců ČEZ ani sama společnost. Podle důvěryhodného zdroje média policisté Zikovou po výslechu propustili a z ničeho ji neobvinili, takže je v případu zřejmě jen svědkyní.

„Ve vámi dotazované věci bylo 23. listopadu sděleno obvinění šesti osobám a jedné právnické osobě. Dosavadní prověřování vedlo k zjištění odůvodněných skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo zvlášť závažný zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ potvrdil informaci iDNES.cz Cimbala. 

Obviněným hrozí za zločiny pět až deset let vězení, za méně závažné skutky pak dva roky až osm let.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej v tiskové zprávě dodal, že se jedná konkrétně o čtyři muže a dvě ženy. „Skupina osob se měla zkrácením DPH a daně z příjmů právnických osob obohatit o minimálně 40 milionů korun,“ doplnil.

Případ se má podle Práva týkat proplácení fiktivních faktur a falešných nákladů na reklamu při různých společenských a sportovních akcích, kde jako sponzor figuroval právě ČEZ či jeho nadace.

„Šlo o vysoké částky, které ČEZ proplácel nyní obviněné právnické osobě na základě různých reklamních a promočních akcí na sport a další oblasti,“ řekl k tomu ve středu Právu důvěryhodný zdroj seznámený s případem. 

Fiktivní faktury do účetnictví

Kriminalisté byli v sídle ČEZ v úterý od brzkého rána, prohledávala  kanceláře, provedla i několik domovních prohlídek. 

„Na základě vlastních poznatků policie na platformě spolupráce s Finanční správou (v rámci tzv. Daňové Kobry, pozn. red.) a Finančním analytickým úřadem bylo v loňském roce zahájeno trestní řízení. Prověřovaná skupina osob měla zakládat obchodní společnosti, které měly vysoké příjmy z reklamní činnosti. Aby tyto společnosti nemusely odvádět DPH a daně z příjmů, měli jejich zástupci zahrnovat do účetnictví ‚fiktivní faktury‘ právnických osob, které dle našich závěrů nevykonávaly žádnou činnost. K zastření této činnosti i původu výnosů měla být založena celá řada bankovních účtů, na které měly být převáděny a následně hotovostně vybírány finanční prostředky. Vybrané peníze měly být následně vraceny v hotovosti zpět odesílatelům, kteří se tak měli obohacovat o zkrácené daně. Kriminalisté NCOZ zadokumentovali hotovostní výběry ve výši více než 160 milionů korun,“ uvedl Ibehej. Případ nese krycí název KARMA, původně bylo zadrženo osm osob.

„Kriminalisté zároveň provedli 10 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, při nichž byl zajištěn důkazní materiál a více než 4 miliony korun v hotovosti. Na bankovních účtech pak byly zajištěny téměř 3 miliony korun,“ popsal. U jednoho z obviněných byl podán podnět k návrhu na vzetí do vazby, u ostatních obviněných je trestní stíhání vedeno na svobodě.

ČEZ je největší energetický konglomerát v České republice. Stát v něm má většinový vlastnický podíl. Prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti.

Autoři: ,