Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah policistů proti aktivistům na Šumavě byl nezákonný, rozhodl soud

Aktivisté tvrdí, že policisté s nimi několikrát při zásazích smýkali a zacházeli neadekvátně situaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté tvrdí, že policisté s nimi několikrát při zásazích smýkali a zacházeli neadekvátně situaci. | foto: ČTK

PLZEŇ Krajský soud v Plzni znovu rozhodl, že policie proti aktivistům při blokádě proti kácení stromů v oblasti Ptačího potoka v Národním parku Šumava v roce 2011 zasáhla nezákonně. O verdiktu, který předseda senátu Alexandr Krysl ve středu sdělil ústní formou, informovala právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která zastupovala žalující stranu, tedy aktivisty.

Písemný rozsudek bude vyhotoven do měsíce a doručením účastníkům pak nabude právní moci. Policie podle krajské policejní mluvčí Ivany Telekešové bude zvažovat další právní kroky až poté, co obdrží písemné vyhotovení rozsudku. "Nadále trváme na stanovisku, které jsme dávali na začátku - že se nejednalo o shromáždění a že policie postupovala tak, jak měla," řekla mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ

Policisté tehdy účastníky blokády vyváděli a vynášeli z prostoru kácení a využívali i donucovací prostředky. Policie argumentovala tím, že zasahovala jen proti aktivistům, kteří se pohybovali v prostoru se zakázaným vstupem.

"Soudce prakticky zopakoval dva roky starý rozsudek," uvedla  právnička Candigliota. Jen zaměnil slovo "rozpuštění" na "rozpouštění", aby zdůraznil, že se policisté snažili aktivisty rozehnat opakovaně, dodala.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí.

Aktivisté zvolili novou taktiku, k řetězům přidali potrubí.

Dál už šel jeden z účastníků blokády v poutech a po svých. Policie ho odvezla na obvodní oddělení.

Dál už šel jeden z účastníků blokády v poutech a po svých. Policie ho odvezla na obvodní oddělení.

Plzeňský krajský soud musel tento policejní zásah posuzovat znovu, protože Nejvyšší správní soud (NSS) v červnu vyhověl kasační stížnosti krajského policejního ředitelství v Plzni. NSS považoval za nutné doplnit dokazování a znovu rozhodnout, zda blokáda skutečně byla shromážděním, jak jej definuje shromažďovací zákon.

Podle středečního rozsudku bylo úkolem policie nejprve posoudit zákonnost těžby. Pokud nezjistila, že kácení bylo v souladu se zákonem, měla poskytnout účastníkům blokády ochranu a zastavit jejich ohrožování, nikoliv proti nim zasahovat. Tehdejší kácení nebylo řádně povoleno, což mohla policie zjistit nahlédnutím do příslušného zákona, uvedl podle právničky Ligy lidských práv Candiglioty soudce Krysl.

Konkrétní sankce soud udělit nemohl

Své ústní odůvodnění rozsudku postavil na judikatuře Evropského soudu pro lidská práva, která vychází z principu bezformálnosti shromáždění. "To znamená, že pro posouzení, zda šlo o shromáždění, není důležitá forma, ale smysl a časová a místní souvislost. V tomto případě forma shromáždění právě časově i místně reagovala na těžbu," píše se v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ

Žalobu podal přírodovědec Mojmír Vlašín, spoluorganizátor a účastník protestu proti kácení. Policisté ho prý zklamali svou neprofesionalitou. "Přesto, že jsem je opakovaně do protokolu upozorňoval, že kácení je ilegální, nebrali na to ohled. To, že se policisté neumí za svoji chybu omluvit, svědčí o tom, že nic nepochopili," komentoval Vlašín rozsudek.

Konkrétní sankce soud udělit nemohl. "Jedná se o specifický druh řízení podle zákona o právu shromažďovacím a tam se posuzuje jen, jestli bylo postupováno v souladu se zákonem, nebo ne," vysvětlila Candigliota.

Podle soudce by měl být středeční rozsudek doporučením pro policii, jak v obdobných situacích příště postupovat. Liga lidských práv očekává, že policie znovu podá proti rozsudku kasační stížnost. V tom případě by se touto kauzou opět zabýval Nejvyšší správní soud.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?