Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zásah zaplatí klub v Brně, určila policie

Česko

BRNO Dlouho přemýšleli, kdo bude platit. Policie nakonec naúčtuje 80 tisíc korun za únorový zásah proti fanouškům ostravského Baníku brněnskému klubu, na jehož stadionu se utkání uskutečnilo. O vůbec prvním vyúčtování policejních nákladů v českém fotbale včera informoval policejní prezident Oldřich Martinů.

Sto policistů muselo zakročit proti příznivcům Baníku poté, co nad nimi ztratili pořadatelé kontrolu. Martinů zdůraznil, že pořadatelé na brněnském stadionu jednoznačně selhali.

Zařízení je zčásti majetkem Brna a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Klub 1. FC Brno jej má projatý. Jihomoravská policie dlouho řešila, komu vlastně zákrok naúčtovat -zda majiteli, nebo uživateli. Nakonec se rozhodla poslat účet 1. FC Brno. „Ty peníze chceme, protože nesplnili, co splnit měli,“ uvedl Martinů.

Vedení klubu se k tomu zatím nevyjádřilo. „Budeme se tím zabývat, až budeme mít rozhodnutí v ruce,“ řekl sportovní ředitel Radek Bělák. Již dříve prohlásil, že klub udělal na stadionu pro zajištění bezpečnosti maximum a že by za zásah neměl platit. Pro případ, že bude policejní zákrok klubu naúčtován, vedení zváží, zda částku nebude požadovat po odsouzených výtržnících.

Na stadionu v Brně zadržela policie pět lidí. Jednoho z nich poslal soudce na čtyři měsíce do vězení, třem nařídil veřejně prospěšné práce. Pátým potrestaným byl Polák, který dostal zákaz pobytu v Česku.

Na rozhodnutí policie čekal i fotbalový svaz. Tomu se uplatnění nákladů nezamlouvá. „Od počátku klub spolupracoval s policií a její zásah si vyžádal přesně podle zákona až ve chvíli, kdy sám nemohl bezpečnost zajistit,“ řekl bezpečnostní manažer svazu Miroslav Platil.

Domnívá se, že se klub bude bránit. „Je to správní řízení, proti rozhodnutí se lze odvolat a teoreticky může skončit až u soudu. Jde o první podobné rozhodnutí a může jít o precedens pro příští podobné případy. Tato pokuta není sice extrémně vysoká, ale příště může jít až o milionové sumy a uzavření hřiště,“ argumentoval Platil, proč by se podle něj měl fotbal bránit.

Autor: