13. června 2013 15:40, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na vládě jsme zasahovali, zopakovala policie. Odvedla si i šéfa úřadu Poula

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Ing. Lubomír Poul | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ing. Lubomír Poul | foto: Úřad vlády české republiky

PRAHA Policie zatím odmítá sdělit bližší informace k razii ve vládě. Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták pouze zopakoval, že od čvrtečních odpoledních hodin zasahovala na úřadu vlády, ministerstvu obrany a provedla několik domovních prohlídek a výslechů. Nově je mezi zadrženými i vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul.

"Jedná se o rozsáhlou realizaci případu, na kterém pracujeme řadu měsíců. Týká se několika zadržených osob, mohu potvrdit, že úkony trestního řízení se dotkly i úřadu vlády  a ministerstva obrany," řekl Hanták.

Nyní podle něj probíhají výslechy, domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. "Operujeme na území hlavního města Prahy, ve Středočeském a Východečeském kraji," dodal Hanták s tím, že další informace by policie mohla zveřejnit v pátek odpoledne. Mluvčí také odmítl dodatečné novinářské dotazy.


Kvůli informačnímu embargu se zlobí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), podle níž si policie z veřejnosti děla legraci. "Není známo, kdo byl zatčen, kdo byl vyslýchán a jaká podezření se šetří. Je to nefér vůči politické scéně, vůči české veřejnosti," řekla v ČT zjevně naštvaná Němcová.

"Policie si s námi hraje na schovávanou, je to salámová metoda, kterou já nepříjímám. Je to absolutně fatální selhání těch, kdo nám měli informace poskytnout," myslí si.  

Podle médií je mezi zadrženými někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, bývalý poslanec a ministr Ivan Fuksa (ODS), ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul či exšéf Vojenského zpravodajství a nynější ředitel Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník.

Dalším Kovanda?

Podle deníku Právo byl zatčen i nynější ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. Do funkce nastoupil Kovanda 1. listopadu loňského roku, kdy nahradil Ondřeje Páleníka. S ním se znal už z minulosti. Dříve byl jeho zástupcem, když ještě Páleník velel 601. skupině speciálních sil. V roce 2007 ho pak ve velitelské funkci vystřídal. Kovanda absolvoval čtyři zahraniční mise, tři z nich byly bojové v Afghánistánu.

Na dokumenty, které chtěla policie po magistrátu, se podívejte ZDE

  • 17Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz