14. května 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚ČT není povinná vysílat tiskovky Hradu.‘ Přečtěte si, co vzkázala vysílací rada

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA-Dan Materna

PRAHA Česká televize je nezávislý subjekt a zasahovat do jejího vysílání je krajně neobvyklé. To vzkázala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Pražskému hradu, který si stěžoval na diskriminaci. Přečtěte si celou odpověď na stížnost kancléře Vratislava Mynáře.

  • Česká televize neodvysílala dvě tiskové konference Jiřího Ovčáčka, a to 10. a 31. března
  • Rozhodnutí hájila tím, že dala přednost jinému vysílání, protože v projevu mluvčího neměla zaznít žádná důležitá sdělení, nýbrž jen shrnutí dění uplynulých dnů. VÍCE čtěte ZDE.

Když letos v březnu Česká televize neodvysílala dvě tiskové konference Jiřího Ovčáčka, označil to hradní mluvčí za „dětinskou pomstu“ (VÍCE čtěte ZDE). Ihned v závěsu pak následovala stížnost Kanceláře prezidenta republiky k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, kde si Vratislav Mynář postěžoval na údajnou diskriminaci ze strany veřejnoprávní televize.

S dopisem ale narazil. „Každý provozovatel vysílá pořady dle svého uvážení. Snaha zasahovat do dramaturgie vysílání a vyžadovat odvysílání té či oné akce na úkor jiného vysílání je krajně neobvyklé,“ napsal v odpovědi předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

„Co je však zcela zásadní, Česká televize není povinna vysílat tiskové konference mluvčího prezidenta republiky,“ pokračoval předseda. Pokud tak někdy televize učinila, podle rady to neznamená, že by tak měla povinnost činit vždy a pravidelně. „Z postavení České televize je zřejmé, že jde o subjekt nezávislý a že obsah vysílání je věcí jeho editoriálního rozhodování,“ podotkl.

Špatně adresovaná stížnost

Kromě toho rada také připomněla, že není možné hodnotit něco, co nebylo odvysíláno. Navíc podle ní ani ke správnímu deliktu nedošlo. 

„Pokud se Kancelář prezidenta republiky domnívá, že by vysílání ČT mělo doznat jakýchkoli změn, je to námět výhradně pro Radu České televize,“ reagoval Krejčí. Už dříve totiž pro server Lidovky.cz uvedl, že Hrad stížnost adresoval špatné instituci.

V závěru dopisu pak předseda rady připomněl, že veřejnoprávní televize obecně věnuje prezidentu Miloši Zemanovi přiměřeně pozornosti. „Hned v první polovině března, tedy v čase údajné krize na ose Česká televize - Hrad, to bylo dle monitoringu 48 zpráv,“ argumentovala rada s tím, že se vesměs jednalo o prezidentovy názory či vyjádření k nějaké problematice.

Hradní duo: prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček

Hradu už tak zbývá jen poslední možnost, a to odpověď právě od Rady České televize, kam adresoval druhou stížnost. 

A právě na její „rokování“ se podle Ovčáčka nyní prezidentská kancelář soustředí. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se věci věnovala výhradně z hlediska správního. Na našich argumentech samozřejmě trváme,“ uvedl (VÍCE čtěte ZDE).

PŘEČTĚTE SI ODPOVĚĎ RADY PRO VYSÍLÁNÍ:

hmHana Mazancová

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.