Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zasedá K9, Schwarzenberg z USA 'na ty paka už zapomněl'

Předsedové ODS Petr Nečas, TOP 09 Karel Schwarzenberg a Věcí veřejných Radek John  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedové ODS Petr Nečas, TOP 09 Karel Schwarzenberg a Věcí veřejných Radek John | foto: ČTK

PRAHA Lídři stran vládní koalice zasedli k jednání ve formátu K9 ve Strakově akademii. Očekávání, co složité odpolední jednání přinese, se liší. Dvě a půl hodiny hádek o personálních změnách ve vládě k ničemu nevedly, koalice teď řeší zdravotní reformu. Vít Bárta již před schůzkou prohlásil, že jsou ochotni jednat až do noci.

V debatě o personálních otázkách ve vládě budou pokračovat ve čtvrtek. Věci veřejné dávaly před jednáním najevo, že diskusi o personálních otázkách hodlají otevřít. ODS naopak před schůzkou prohlašovala, že tuto diskusi nelze předřazovat před dosažení shody na reformách tak, aby mohly začít platit v termínech domluvených v koaliční smlouvě.

ČTĚTE VÍCE O KONFERENCI VÉČKAŘŮ

"Konkrétního nic, jednání o vládě bude pokračovat zítra (ve čtvrtek). Teď jdeme na zdravotnictví," sdělil ze sálu jeden z účastníků K9.

Věci veřejné, jejichž staronový předseda Radek John v dubnu opustil křeslo ministra vnitra a v květnu funkci vicepremiéra, žádají v usnesení ze své víkendové konference "důstojné zastoupení" strany v kabinetu. Chtějí čtyři křesla, jak stojí v koaliční smlouvě, a nikoli jen dvě. Hrozí odchodem z kabinetu. Strana navíc už dříve vyzvala k odchodu ministrů obrany Alexandra Vondry, zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS) a financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Miroslav Kalousek přijíždí na jednání K9

Proti změnám je podle všeho i ODS, v níž už se začaly ozývat hlasy volající po vyloučení VV z vlády. Jednání K9 se neúčastní se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který je na cestě po Spojených státech. "Bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si nepamatuju na ty paka," komentoval svoji neúčast ministr.

Boj o plomby
U z dravotnické reformy nechtějí VV ustoupit od toho, že některé zubní plomby by měly být hrazené pojišťovnami. Tento požadavek VV už minulý týden zablokoval podle ODS a TOP 09 shodu na reformě.

Sporný návrh, aby si zubní plomby platili sami pacienti, dnes schválil zdravotní výbor sněmovny. Ve výboru zatím neprošly výpisy o poskytnuté péči, které by podle návrhu Věcí veřejných měly pojišťovny posílat povinně všem pojištěncům. Stálo by to ročně stamiliony korun. Předseda výboru Boris Šťastný řekl, že prosadil změnu, aby tyto výpisy byly přístupné on-line pacientům po internetu a na místech Czech POINT, dozvěděli by se v reálném čase, jak na tom aktuálně jsou. Nyní posílají pojišťovny papírový výpis jen na požádání pacienta, je to zpětně za předchozí rok, tedy ne on-line.

PSALI JSME O DUSNU V KOALICI

Další změna se týká lékárníků - zákon jim zabrání, aby kompenzovali regulační poplatek slevou, jak to teď dělají řetězce. Budou povinni poplatek vybrat. Platit se bude jen za celý recept, ne už za položku, a to jen při prvním výdeji. Bude-li mít pacient na receptu více balení léků a vezme si jen část, poplatek 30 korun uhradí, při výběru dalších léků z receptu už ho platit nebude.

Přepracována je také definice nároku pacienta. Nově se výbor shodl na tom, že ekonomicky náročnější varianta může být nadstandardem jen tehdy, je-li více variant, které směřují ke stejnému terapeutickému účinku. Medicína se nebude podle Šťastného dělit na medicínu pro chudé a bohaté, jak tvrdí opozice. Tyto varianty stanoví ministerstvo zdravotnictví vyhláškou v sazebníku výkonů. U plomb není více variant, proto musí být úprava v zákoně.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?