Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dolejš: Využít sporu uvnitř pravice o Babiše k prosazení alespoň něčeho z programu KSČM je racionální tah

Česko

  6:30
Praha - O toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD rozhodne 91 členů Ústředního výboru KSČM. Do jejího zasedání uvalila strana tiskové embargo. Stalo se tak poté, co premiér Babiš (ANO) nekonzultoval jména ministrů s předsedou strany Filipem (KSČM). A druhý důvod, kterým si Babiš komunisty rozohnil, bylo obsazení dozorčí rady ČEZ.

Jiří Dolejš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Do situace vstoupil prezident Zeman, který pro TV Barrandov řekl, že rád pomůže při prosazování požadavků ze strany KSČM. „Pokud jde o Andreje Babiše, tak ta záležitost s ČEZem se vyřeší do září. Byly tam nějaké problémy opožděných nominací, pokud jsem správně informován,“ uvedl Zeman. A vyjádřil i názor, že komunisté svými hlasy podpoří kabinet při hlasování o důvěře. „Jsem optimista. Myslím si, že vláda tu důvěru stejně dostane,“ dodal Zeman.

Ekonomický expert a poslanec Jiří Dolejš byl opatrnější. „Můj mírný optimismus je subjektivní, sázet bych si netroufl. Vnitrostranické řevnivosti by to ale neměly zbytečně zatěžovat,“ napsal LN Dolejš. A dodal, že: „Využít sporu uvnitř pravice o osobu Babiše k prosazení alespoň něčeho z programu KSČM je podle mne racionální tah.“

30.června 2018 v 10:33, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 10:36

Diskuse k podpore vzniku vlady bude dnes dlouha https://t.co/VUf518fd5E

Filip mlčí

Předseda strany Filip ani předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik se k dotazu LN nevyjádřili. „Dejme vládě „red lines“, které od nás čeká levicová veřejnost - s tím, že překročí-li kteroukoli z nich, naše tolerance končí,“ konstatoval Filipův protikandidát na sjezdu Josef Skála.

Toleranci vládě KSČM podmínila sedmi body, které chtěla zařadit do programové prohlášení. Současně si vymínila nenavyšování účasti ČR v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. Tento bod už kabinet upravil v programovém prohlášení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!