30. června 2018 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dolejš: Využít sporu uvnitř pravice o Babiše k prosazení alespoň něčeho z programu KSČM je racionální tah

Jiří Dolejš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dolejš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha O toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD rozhodne 91 členů Ústředního výboru KSČM. Do jejího zasedání uvalila strana tiskové embargo. Stalo se tak poté, co premiér Babiš (ANO) nekonzultoval jména ministrů s předsedou strany Filipem (KSČM). A druhý důvod, kterým si Babiš komunisty rozohnil, bylo obsazení dozorčí rady ČEZ.

Do situace vstoupil prezident Zeman, který pro TV Barrandov řekl, že rád pomůže při prosazování požadavků ze strany KSČM. „Pokud jde o Andreje Babiše, tak ta záležitost s ČEZem se vyřeší do září. Byly tam nějaké problémy opožděných nominací, pokud jsem správně informován,“ uvedl Zeman. A vyjádřil i názor, že komunisté svými hlasy podpoří kabinet při hlasování o důvěře. „Jsem optimista. Myslím si, že vláda tu důvěru stejně dostane,“ dodal Zeman.

Ekonomický expert a poslanec Jiří Dolejš byl opatrnější. „Můj mírný optimismus je subjektivní, sázet bych si netroufl. Vnitrostranické řevnivosti by to ale neměly zbytečně zatěžovat,“ napsal LN Dolejš. A dodal, že: „Využít sporu uvnitř pravice o osobu Babiše k prosazení alespoň něčeho z programu KSČM je podle mne racionální tah.“

30.června 2018 v 10:33, příspěvek archivován: 30.června 2018 v 10:36

Diskuse k podpore vzniku vlady bude dnes dlouha https://t.co/VUf518fd5E

Filip mlčí

Předseda strany Filip ani předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik se k dotazu LN nevyjádřili. „Dejme vládě „red lines“, které od nás čeká levicová veřejnost - s tím, že překročí-li kteroukoli z nich, naše tolerance končí,“ konstatoval Filipův protikandidát na sjezdu Josef Skála.

Toleranci vládě KSČM podmínila sedmi body, které chtěla zařadit do programové prohlášení. Současně si vymínila nenavyšování účasti ČR v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. Tento bod už kabinet upravil v programovém prohlášení.

Kamila Bolegová

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?