Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekordní zásilka heroinu byla určená pro Česko, potvrdili celníci

Česko

  12:58
PRAHA - Historicky největší zásilku 182 kilogramů heroinu, kterou čeští celníci zadrželi o víkendu, vezl kamion po takzvané Balkánské trase z Turecka. Jeho řidič podle policie o drogách nevěděl a pašeráci tak pravděpodobně zneužili přepravní společnost. Zásilka heroinu ukrytá mezi nákladem s kuchyňskými potřebami směřovala do obchodní společnosti se sídlem v Praze. Droga podle dosavadních informací měla zůstat v České republice. Novinářům to dnes řekli zástupci celní správy na tiskové konferenci v celním skladu v pražských Štěrboholích, kde byl náklad odhalen.

Pašování drog - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zásilka byla napěchovaná do 477 balíčků. Pašeráci je umístili do 53 speciálně upravených dřevěných palet, na nichž byly naskladněné legálně přepravované kuchyňské potřeby. Podle vedoucího celního odboru pátrání pro Prahu začala prohlídka podezřelého kamionu v pátek odpoledne a skončila až v sobotu nad ránem.

Celníci nejprve zkontrolovali náklad a drogu nenašli. Heroin odhalili až poté, co navrtali palety, z nichž se začal sypat hnědý prášek. V každé paletě pak bylo zhruba 3,5 kila heroinu. Palety byly z několika druhů dřev. Byly navíc sešroubovány vruty, standardně se přitom používají hřebíky.

Podle vedoucího celní protidrogové jednotky Pavla Hoffmana celníci neměli informace od zahraničních kolegů. Kamion ke kontrole vytipovali na základě analýzy přepravy zboží ze zemí mimo EU.

Podle Hoffmana byly v případu zahájeny úkony trestního řízení. případ se dál vyšetřuje, ale policisté z taktických důvodů nechtějí uvádět další informace. "Pravdou je, že řidič, který tuto zásilku přivezl, byl vyslechnut. V tuto chvíli si dovolím tvrdit, že řidič o tom nevěděl a nebyl zadržen," řekl na dotaz ČTK Hoffman. Podle něj jde o klasický případ zneužití přepravce, který funguje po celém světě. Pašerácké skupiny drogu ukryjí do legálního nákladu a přepravce o tom neví. Podobně ukryté drogy odhalili čeští celníci naposledy v roce 1990 v Náchodě, kdy zadrželi 100 kilogramů kokainu z Kolumbie rovněž schovaného v paletách. V Česku by se 182 kilogramů heroinu dalo rozprodat nejméně za 723 milionů korun. Je to tak vůbec největší zásilka heroinu, jakou kdy celníci v České republice objevili. Podobně rozsáhlé případy podle českých celníků jsou při odhalení drog v přístavech EU.

PSALI JSME:

Předběžné rozbory naznačují, že droga obsahovala 60 procent účinné látky. Pro distribuci na ulici se používá heroin naředěný zhruba na 15 procent účinné látky. Takto naředěná droga se prodává přibližně za 1000 korun za gram Podobně velkou zásilku heroinu se v Česku podařilo zdržet naposledy v dubnu roku 1998. Při této doposud největší a nejúspěšnější protidrogové operaci s názvem Kanál zajistili policisté 120 kilogramů drogy v hodnotě téměř 290 milionů korun. Ještě více heroinu než o minulém víkendu se podařilo českým celníkům objevit v roce 1993 v nákladním automobilu s britskou poznávací značkou a tureckým řidičem. Šlo však o společnou akci s německou policií na bavorsko-českých hranicích. Heroinu se tehdy našlo téměř 300 kilogramů.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat