Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásoby tamiflu leží ladem

Tamiflu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tamiflu | foto: ČTK

PRAHA Takřka tři sta milionů korun utratila loni česká vláda za nákup zásob léku Tamiflu, určených na léčbu lidí při případné hromadné nákaze ptačí chřipkou.

Někteří odborníci ale nyní spekulují o tom, zda se skutečně jednalo o nutnou investici do zdravotní prevence, nebo jen výsledek úspěšného lobbingu farmaceutických firem. Navzdory odborným prognózám, se letos ptačí chřipka do Česka a dalších zemí v Evropě nevrátila.

„My jsme ale především už loni upozorňovali, že smysl hromadného nákupu tamiflu, ať už soukromníky nebo státem, je velmi sporný,“ řekl LN mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Masový nákup tohoto antivirotika podle něj vyvolala především obava z možného zmutování viru H5N1 na virus přenosný i mezi lidmi. Podobný případ se ale dosud nikde na světě neobjevil. Ptačí chřipka sice už zabila 61 lidí, především v Asii, vždy se ale jednalo o nákazu klasickým „ptačím“ virem. „Pokud budete ale dodržovat zcela běžné hygienické návyky, hrozba nákazy chřipkou od ptáků je jen hypotetická,“ uvedl Duben. Člověk by podle něj musel doslova spát s nemocnými slepicemi.

Farmaceutické firmy odmítají zneužití paniky
O možném lobbingu farmaceutických firem, které využily hromadné obavy obyvatel z onemocnění ptačí chřipkou, se přitom zdaleka nespekuluje jenom v Česku. Za zásoby léku Tamiflu totiž evropské státy utratily miliardy dolarů. „Stály za celou tou panikou jen obchodní zájmy farmaceutického průmyslu?“ ptají se například rakouské noviny Oberöstereichische Nachrichten a citují šéfa hornorakouské veterinární správy Heinze Grannera, který byl údajně sám překvapen, že se letos ptačí chřipka Rakousku vyhnula.

„Odborné prognózy totiž předpovídaly zcela opačný vývoj,“ uvedl Granner.
 Zástupci české pobočky farmaceutické firmy Roche, která tamiflu vyrábí, však jakékoliv umělé vyvolávání paniky kvůli ptačí chřipce odmítají. „I když letos žádná chřipková pandemie nepřišla, vůbec není vyloučeno, že může přijít třeba hned na podzim,“ řekl LN Jiří Pešina ze společnosti Roche s.r.o. Stále podle něj existuje nebezpečí, že ptačí virus zmutuje a bude se rychle šířit i mezi lidmi.

 „V takovém případě potřebují všechny vlády světa účinný lék, s jehož pomocí mohou při pandemické situaci zajistit chod státu,“ tvrdí Pešina. Česká vláda nakoupila podle něj v poměru k počtu obyvatel do zásoby takové množství tamiflu jako nejvyspělejší státy světa a Evropy. Lék by bylo možné okamžitě použít pro čtvrtinu populace. „Minimální trvanlivost tamiflu je přitom pět let. Rozhodně tedy nehrozí rychlé znehodnocení zásob tohoto léku,“ uvedl Pešina.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Test na covid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...