Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců a ODS se dohodli na memorandu, obejdou se bez ANO

Česko

  22:10
Olomouc - Zástupci Pirátů, STAN, Spojenců - Koalice pro Olomoucký kraj a ODS se v neděli na večerní schůzce v Olomouci dohodli na návrhu memoranda o vytvoření krajské koalice. Návrh projednají orgány stran a pokud ho schválí, tak bude memorandum připraveno k podpisu v pondělí odpoledne. Novinářům to po večerní schůzce řekl lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek.

Zleva Lukáš Dubec (Piráti), Jiří Nantl (ODS), pravděpodobný hejtman Jiří Grolich (KDU-ČSL) a František Lukl (Starostové pro jižní Moravu) 3. října 2020 v Brně na tiskové konferenci po jednání o budoucí jihomoravské krajské koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN. foto: ČTK

Případná koalice Pirátů, STAN se Spojenci - Koalicí pro Olomoucký kraj a ODS se obejde bez vítězného hnutí ANO a v 55členném zastupitelstvu by měla většinu 32 hlasů.

ON-LINE: Starostové ovládli volby do Senátu, vládní koalice propadla. ČSSD nebude mít ani vlastní klub

„Dohodli jsme se na základním obrysu našeho společného memoranda v těch parametrech, které jsme chtěli. S tímto memorandem se nyní rozcházíme všichni do svých vyšších orgánů, kde dojde k verifikaci tohoto materiálu,“ uvedl Suchánek. Dodal, že pokud návrh všichni odsouhlasí, tak se zástupci Pirátů, STAN, Spojenců a ODS sejdou v pondělí odpoledne ke společnému podpisu.

„Jsme rádi, že jsme se posunuli dál,“ komentoval návrh memoranda lídr ODS Dalibor Horák. Kladně výsledek dnešního jednání hodnotil i lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

V Pardubickém kraji pět stran vytvořilo koalici, ale bez vítězného ANO. Hejtmanem bude opět Netolický

„Máme dobrý pocit z toho, že jsme se po týdnu dokázali posunout takto kupředu a věřím, že to je na dobré cestě,“ řekl novinářům. Podrobnosti o obsahu memoranda budou zveřejněny poté, co jej v pondělí odsouhlasí orgány STAN, Pirátů, Spojenců a ODS a bude podepsáno.

Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo vítězné hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se ale letos do krajského zastupitelstva nedostala.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...