7. června 2012 18:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelé napotřetí stopli 'korupční' územní plán Prahy

Zasedání pražského zastupitelstva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání pražského zastupitelstva. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zastupitelé na čtvrtečním mimořádném zasedání zastavili přípravu územního plánu Prahy. Podle TOP 09, která návrh vypracovala, dával prostor korupci. Materiál prošel až napotřetí. Hrozila kvůli tomu první vážná koaliční rozmíška. ODS ale nakonec pro návrh hlasovala.

Diskuse zastupitelů před hlasováním trvala několik hodin, proti se opět postavila opozice.

Návrh mělo zastupitelstvo schválit už dvakrát. Na prvním zasedání schválili zastupitelé pouze záměr ukončit pořizování nového územního plánu a připravit jiný. Na dalším jednání byl materiál stažen kvůli dopisu z ministerstva pro místní rozvoj, které mělo vůči postupu Prahy výhrady.

ČTĚTE TAKÉ:

Z následného vyjádření ministerstva ale nakonec vyplynulo, že město má pravomoc o územním plánu rozhodnout. Upozornilo ale na možné budoucí žaloby investorů a vlastníků pozemků, kteří očekávají, že územní plán bude schválen v jejich prospěch.

Nejednotná ODS
Právě kvůli tomu se na čtvrtečním jednání vedla bouřlivá diskuse. Opoziční zastupitelé vyjádřili obavy ze zákonnosti postupu Prahy. "V tuto chvíli je návrh nehlasovatelný. Zavdává záminku k právnímu rozporu," řekl zastupitel Daniel Hodek (ČSSD). Zcela jednotná nebyla ani ODS. Zastupitel za ODS Boris Šťastný ze stejného důvodu, kterým argumentovala opozice, neúspěšně navrhl přerušení projednávání.

Metropolitní plán

Nový, takzvaný metropolitní plán má změnit systém územního plánování a kromě omezení korupce přinést také zjednodušení plánování. Podle TOP 09 omezí korupci a klade důraz na strukturu města. Opozice jej kritizuje.

Předkladatel návrhů, náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), ale tvrdí, že podle právních posudků Praze žádné problémy nehrozí. Potvrdil to i radní pro legislativu Lukáš Manhart (TOP 09) "Tisky jsou stoprocentně v souladu se současnou právní úpravou," uvedl.

Omezení prostoru pro korupci
Metropolitní plán má být jednodušší a stanoví pouze maximální zátěž území. Podle Hudečka tak bude omezen prostor ke korupci. Vícestupňový plán klade důraz především na strukturu města, tedy na výšku a charakter zástavby nebo rozmístění ulic. K některým územím bude pořízena podrobnější dokumentace.

Hudeček už dříve řekl, že o zmaření jeho plánu usilovaly některé vlivné skupiny. Podle neoficiálních informací schválení materiálu na předchozích zasedáních blokovali především někteří zastupitelé ODS.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!