Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 chtěla řešit konec svého starosty. Zastupitelé nepřišli

Česko

  7:53
PRAHA - Chcete-li s námi něco akutního řešit, dejte vědět dva týdny předem, vzázala pětice vzpurných zastupitelů Prahy 5 své domovské TOP 09. O situaci v městské části, kde byl v úterý nečekaně odvolán starosta Radek Klíma (TOP 09), jednalo ve středu regionální předsednictvo strany

Odvolaný starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09) foto: ČTK

Podle předsedkyně regionální organizace Evy Vorlíčkové byli na jednání přizváni i členové TOP 09, kteří hlasovali pro odvolání Klímy. Na schůzku se ale nedostavili. Večer se sešlo i krajské vedení strany.

ČTĚTE VÍCE:

"Rebelové nepřišli na schůzku, omluvili se, že termín potřebují vědět minimálně 14 dní dopředu," uvedla Vorlíčková. Pětice "rebelů" byla pozvána na další jednání předsednictva, které se má konat v pondělí 22. října. Na večerním jednání vyzvalo pražské vedení TOP 09 Vorlíčkovou, aby dál jednala se všemi zástupci TOP 09 z páté městské části. Dohodnuto bylo i to, že se v nejbližších dnech sejde klub zastupitelů Prahy 5. "Tento klub bude mít na programu jediný bod - vyjasnit situaci," řekla Vorlíčková, podle níž došlo na Praze 5 k porušení koaliční smlouvy.

Stojí za odvoláním bývalý starosta Jančík?

Klíma byl oficiálně odvolán kvůli nespokojenosti zastupitelů s jeho působením ve vedení městské části. Exstarosta ale tvrdí, že byl sesazen, protože odmítl krýt praktiky hraničící s porušením zákona. Podle některých zdrojů ČTK stojí za odvoláním osobní zájmy a ambice lidí spojených s někdejším kontroverzním starostou Prahy 5 Milanem Jančíkem (ODS).

Situaci řešil už i Schwarzenberg

Koalici v Praze 5 tvoří TOP 09, Věci veřejné a ČSSD. Hlasování o odvolání inicioval na zastupitelstvu klub Nezávislých. V tajném hlasování se pak k návrhu přiklonilo i pět členů TOP 09, zastupitelé za ČSSD a Věci veřejné.

Celkem 29 ze 45 zastupitelů. Podle neoficiálních informací za koncem starosty stojí vnitřní rozkol uvnitř TOP 09.

Šéf krajské organizace TOP 09 František Laudát chce situaci pátého pražského obvodu konzultovat i s předsedou strany Karlem Schwarzenbergem. "Je to velká městská část a navíc je to první pád našeho starosty v Praze," řekl už dříve

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!