Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelstva tu probíhala jen naoko, říká Lázeňský pirát Knotek

Martin Kalina, Ondřej Knotek, Petr Třešňák, Lukáš Jadlovský a Zdeněk Třešňák -... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kalina, Ondřej Knotek, Petr Třešňák, Lukáš Jadlovský a Zdeněk Třešňák -... | foto: MAFRA – Martin Stolař

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ/PRAHA O celorepublikové překvapení se postarali občané Mariánských Lázní. Ve volbách do zastupitelstva tu se ziskem 21 procent zvítězila Česká pirátská strana, druhé ANO získalo 11 procent. Z rozhovoru s předsedou zdejších Pirátů Ondřejem Knotkem je zřejmé, že volební úspěch překvapil i členy strany.

„Připravovali jsme se, že budeme konstruktivní opozicí,“ přiznává šéf mariánskolázeňských Pirátů Ondřej Knotek pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Čím si vysvětlujete volební úspěch Pirátů v Mariánských Lázních?
Je to obecně volební úspěch Mariánských Lázní, z 21 zastupitelů lidé zvolili 11 nových. Město už potřebovalo změnu, poslední dvě volební období nebyla z hlediska vývoje příznivá a lidé na to slyšeli. Uznávám, že naše strana takový úspěch nečekala. Připravovali jsme se, že budeme v zisku jednoho až tří mandátů s tím, že po volbách budeme konstruktivní opozicí. V současné chvíli se pokusíme ujmout iniciativy a dát dohromady stabilní program pro Mariánské Lázně.

ONDŘEJ KNOTEK (ANO). Bývalý starosta Mariánských lázní za Piráty, se kterými se...

Předseda Pirátů v Mariánských Lázních Ondřej Knotek

ONDŘEJ KNOTEK

 • Narodil se v roce 1984 v Sušici, od dětství žil v Mariánských Lázních.
 • Vystudoval Gymnázium v Mariánských Lázních, a Chemické inženýrství na VŠCHT Praha.
 • Jeden rok pracoval u Policie ČR, nejprve jako hlídkový policista a poté jako kriminalista v protidrogovém oddělení.
 • Následující dva roky působil v oddělení kvality a validací ve farmaceutické firmě v Praze.
 • V roce 2012 se přestěhoval zpět do Mariánských Lázní, kde v současné době žije, a zaměstnán je ve strojírenské firmě v Tachově.
 • Ve volném čase se věnuje sportu (běh, horské kolo, plavání, snowboarding), hudbě (bubeník kapely Řetězová reakce), kultuře. (divadlo, koncerty)
 • Zajímá se o veřejný život ve spádové oblasti Mariánských Lázní a CHKO Slavkovský les
 • K Pirátům se připojil koncem roku 2012. Spoluzaložil místní sdružení Pirátů v Mariánských Lázních, jemuž nyní předsedá

Zdroj: www.pirati.cz

Lidovky.cz: Je zřejmé, že občané města volají po razantní změně. Jakých chyb se předchozí vládnoucí koalice ve městě dopustila?
Koaliční strany nebyly schopné zasvětit občany do problémů města a do své práce. Fungovaly tady tajné dohody, schůzky a mnohá zastupitelstva probíhala jen naoko. Spíš než hledat řešení šlo politikům o udržení si moci, obecně tu panovaly mnohé spory hoteliéři versus město. Naši iniciativu jsme ve městě zahájili před dvěma lety jako nespokojení občané, kteří chtějí změny v Mariánských Lázních. Začínali jsme s kandidátkou lidí, kteří nebyli zatíženi žádnými průšvihy z minulosti. Přišli jsme také s detailním programem se širokým záběrem.

Výsledky komunálních voleb

Lidovky.cz: Cílili jste v předvolební kampani na nějaká specifická témata či konkrétní cílovou skupinu?

Zaměřovali jsme se na všechny generace, programově jsme vycházeli z celosvětového pirátského programu. Prvním naším pilířem je transparentní průhledné řízení města a zapojování lidí do rozhodování. Druhý pilíř představují služby lidem – konkrétně v Mariánských Lázních zejména zdravotnictví, protože za poslední čtyři roky město přišlo o nemocnici a o lékařskou posádku rychlé záchranné služby. Třetí hlavní programový pilíř Pirátů je zaměřený na rozvoj lázeňství. Chceme navázat na slavnou tradici a zkusit dostat Mariánské Lázně zpět na výsluní. Donedávna tady například působil Ústav lázeňské medicíny 1. Lékařské fakulty UK. Jeho činnost bychom rádi obnovili, už jen kvůli výzkumu a dalšímu možnému využití minerálních pramenů.

VOLBY V MARIÁNSKÝCH LÁZNÍCH

 • Česká pirátská strana zvítězila se ziskem 21,01 procent a pěti mandáty
 • Druhé ANO získalo 11,15 procenta hlasů a má tři mandáty.
 • Změna pro Mariánské Lázně získala 8,88 procenta a dva mandáty, stejně jako Volba pro město (8,51 procenta), ČSSD (7,41 procenta) a KSČM (7,67 procenta).
 • Po jednom mandátu rozdělili voliči hlasy ODS (5,57 procenta), sdružení Město sobě (5,54 procenta) a sdružení Volby 94-2014 (5,53 procenta).

Lidovky.cz: Jste připraven ujmout se ve městě funkce starosty?
V současné době mám své třetí povolání v životě, každé bylo vždycky nové. Jsem připraven věnovat se každé funkci naplno a pracovat na sobě. Myslím si, že jako starosta mám městu co nabídnout. Mám zkušenosti z oblasti řízení, s prací s lidmi či s audity, hodně jsem se zabýval firemní legislativou. Na druhou stranu v tuto chvíli není tato varianta jediným možným řešením. Pro nás je daleko důležitější, abychom se domluvili na dlouhodobém řešení pro fungování města. A je jedno, jestli to budeme činit z vládní či opoziční strany.

Lidovky.cz: Jak budete postupovat při vyjednávání s ostatními stranami? Jaké si kladete podmínky a priority?
Předně se chceme bavit se všemi. Mariánské Lázně získaly 21 zastupitelů a každý je povinen nabídnout městu to nejlepší. Pokusíme se najít společné body v programu, k základním otázkám patří již zmíněné lázeňství a zdravotnictví. Není možné, aby tu nefungovala urgentní medicinská péče a aby zdejší občané dojížděli za lékařskou službou až do Chebu, kde navíc podle posledních mediálních zpráv taky není nemocnice v nejlepším stavu.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!