20. dubna 2011 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupitelství chce kvůli korupci prověřit Drobila

Pavel Drobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Drobil | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) nařídilo žalobcům zahájit prověřování bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS), protože je podle něho podezřelý z korupce. Pokyn souvisí s kauzou někdejšího šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka.

Informoval o tom server Aktuálně.cz. "Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 obdrželo závazný pokyn zahájit úkony trestního řízení proti konkrétní osobě s podezřením ze spáchání trestného činu korupčního charakteru," potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle serveru má policie prošetřit, zda se nedopustil podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf SFŽP loni v říjnu pořídil nahrávku s poradcem Drobila Martinem Knetigem, který ho prý nabádal k manipulování s veřejnými zakázkami, aby bylo možné získat peníze na financování ODS a Drobilovy kariéry. V prosinci si Michálek nahrál i schůzku s Drobilem, který mu poradil, že by měl jít buď na polici, nebo nahrávky zničit. V jednom okamžiku mu údajně nabídl místo svého náměstka, pokud důkazy zmizí.

Libor Michálek

Protikorupční policie již v souvislosti s kauzou zahájila úkony trestního řízení s podezřením na spáchání trestného činu pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži. Stalo se tak na základě Michálkova trestního oznámení, které podal na neznámé pachatele ze SFŽP, ministerstva životního prostředí a některých společností. V případě obvinění a soudní dohry by možným pachatelům hrozily dva roky až osm let vězení.

John a Nečas protiprávně nejednali, řekl soud
Současný pokyn se však pravděpodobně týká samotného postupu Drobila vůči Michálkovi. K závěru, že se má zahájit prověřování, dospělo NSZ podle Zenklové při přezkoumávání jednání Drobila, premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra vnitra Radka Johna (VV) . Potvrdilo, že Nečas ani John nejednali protiprávně. Na oba bylo podáno trestní oznámení pro podezření z neoznámení trestného činu, zneužití pravomoci úřední osoby a nepřekažení trestného činu.

Kauza na SFŽP vyvolala koncem loňského roku vnitropoliticé napětí a Drobil rezignoval.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!