Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath se dočká omluvy za výroky žalobce. Jirát exhejtmana kritizoval v rozhovoru pro Lidovky.cz

David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | foto: MAFRA

Praha Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi za mediální výroky státního zástupce Petra Jiráta. V pátek o tom rozhodl soud, který tak z větší části vyhověl Rathově žalobě na ochranu osobnosti. Podle nepravomocného verdiktu má KSZ exhejtmanovi také uhradit náklady vynaložené na soudní řízení.

Jirát, který už je nyní v důchodu, dozoroval první větev Rathovy korupční kauzy o manipulování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. V rozhovoru, který poskytl serveru Lidovky.cz a LN po prvním z nepravomocných rozsudků, zkritizoval hostivického lékaře za obstrukce a chování v jednací síni. 

Rozhovor Petra Jiráta z roku 2015 si můžete přečíst zde

Mimo jiné řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče. Mluvil také o tom, že exposlanec lhal do médií a že má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.

„To, že výroky nebyly pravdivé, vyplynulo z rozsudku Vrchního soudu v Praze. Pan Rath nebyl odsouzen za to, že by ukrýval peníze do zahraničí a že by se jednalo o stovky milionů,“ konstatovala v pátek soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dagmar Stamidisová. Krajské státní zastupitelství neúspěšně argumentovalo tím, že Jirát vycházel z dřívějších soudních rozhodnutí o Rathově vazbě.

Žalobce Petr Jirát.
David Rath u soudu.

Podle Stamidisové se KSZ rovněž nepodařilo prokázat, že by Rath v rámci svých mediálních vyjádření lhal. Podle ní šlo o součást obhajoby, kdy zákon obviněnému umožňuje hájit se všemi možnými způsoby.

Písemnou omluvu za „nepravdivé a dehonestující údaje a tvrzení, které zasáhly do práv Davida Ratha“ a „za způsobené nepříjemnosti“ má KSZ zveřejnit do 30 dnů od právní moci rozsudku.

Rath si od října odpykává sedmileté vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Jeho advokát Adam Černý dnes poukázal na to, že exhejtman nastoupil do věznice dobrovolně a včas, čímž fakticky popřel další z Jirátových tvrzení. K dnešnímu jednání se Rath nenechal dovézt, ačkoliv soudkyně původně zvažovala, že ho vyslechne. „Účastník je vyslýchán, jen když s tím souhlasí, teprve v tom případě by se organizovala eskorta. To v daném případě nenastalo,“ sdělila na dotaz ČTK místopředsedkyně obvodního soudu Alena Novotná.

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Rath se v žalobě domáhal také toho, aby se KSZ obdobných vyjádření o jeho případu napříště zdrželo. Soudkyně Stamidisová ale tomuto požadavku nevyhověla s tím, že je příliš nekonkrétní. „Soud nemůže uložit žalovanému (KSZ), aby se žádným způsobem nevyjadřoval k trestnímu řízení,“ podotkla.

Někdejší politik původně žaloval přímo Jiráta, tuto žalobu však soudy zamítly s tím, že ji bývalý hejtman musí nasměrovat na Jirátova zaměstnavatele. KSZ pak požadovalo, aby soud provedl jako důkaz Rathovy policejní odposlechy, na což však Stamidisová nepřistoupila. „Mám za to, že prokazovat ta tvrzení poslechem záznamu odposlechů není v občanskoprávním řízení na místě. Pokud bude odvolání a odvolací soud to nařídí, nic jiného nám nezbyde,“ poznamenala.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Pravomocný rozsudek vynesl pražský vrchní soud letos v červnu. Exhejtmanovi snížil původně uložený trest 8,5 roku vězení a zprostil ho obžaloby ze čtyř dalších žalovaných skutků. Vedle peněžitého trestu mu uložil sedmiletý zákaz působení ve výkonných funkcích v samosprávě. Rath figuruje i ve druhé části korupční kauzy, kterou začal středočeský krajský soud projednávat letos v lednu.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR STRATEGIC BUYER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč