28. března 2019 19:29, aktualizováno  21:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zástupkyně žižkovské Kliniky musí za vyklizení budovy zaplatit exekutorovi 290tisícovou odměnu

Exekutor Ivo Luhan při exekuci budovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutor Ivo Luhan při exekuci budovy | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290 tisíc korun jako odměnu za vyklizení budovy. O rozhodnutí soudu ve čtvrtek informovali zástupci Kliniky na svém facebookovém účtu. S rozhodnutím soudkyně nesouhlasí a chtějí proti verdiktu podat ústavní stížnost. O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat.

„Soud rozhodl o první části exekuce - odměně pro exekutora (290 400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996 872 Kč) bude následovat,“ uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Podle člena kolektivu Kliniky Jakuba Orta spočítal exekutor svou odměnu tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. „Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost,“ cituje Orta facebook Kliniky. To, že exekutor vyžaduje vysokou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, považuje Ort za akt politické represe.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430 000 korun a zmrazil jí výplatu v práci.

Podle svých slov aktivisté Kliniku opustit nehodlají.
Pohled z Kliniky ven.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360 tisíc korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.

ČTK