Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zátah kvůli insolvenčním podvodům: případ sahá až ke Klausově think tanku

INFOGRAFIKA: Kauza Key Investments a Klausovi blízcí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy INFOGRAFIKA: Kauza Key Investments a Klausovi blízcí | foto: Lidové noviny

PRAHA Páteční policejní zásah kvůli insolvenčním podvodům se dotýká nejvyšších politických pater. Případ s krycím názvem Hangár totiž souvisí se zkrachovalou firmou Key Investments, po níž zůstaly dluhy ve výši 873 milionů korun. Brokerská společnost měla blízko k ODS a firmě Via Chem stojící v centru policejní akce.

V minulosti vzbudila rozruch informace, že jako jediný získal zpět investované peníze od Key Investments pravicový think tank Centrum pro ekonomiku a politiku založený bývalým prezidentem Václavem Klausem.

„Každý znalec těchto veřejně známých vazeb dojde k závěru, že to souvisí. Nemůžu se zmínit o konkrétních skutečnostech a podrobnostech, řízení je úplně na počátku. Udělali jsme základní úkony,“ řekla v Otázkách Václava Moravce šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová.

O příběhu brokerské firmy Lidové noviny podrobně informovaly. Peníze do Key Investments vedle tří pražských radnic (v čele s politiky ODS), Sokolova či Votic vložil i Klausův think tank. Firma jim ale do portfolia bez jejich vědomí nakoupila bezcenné dluhopisy především Via Chemu a připravila je tak často i o stovky milionů korun.

Radnice nic nedostaly, Klaus ano

Případ kvůli tomu v únoru míří k Městskému soudu v Praze, žaloba proti zkrachovalé společnosti čítá 45 poškozených. Kvůli Key Investments nicméně poběží ještě jeden soud. Zatímco totiž radnice stamiliony investované do Key Investments dosud neviděly a zřejmě nikdy neuvidí, Klausův think tank jich získal většinu zpět. A to vadí insolvenční správkyni, která podala žalobu k českobudějovickému krajskému soudu. Centrum pro ekonomiku a politiku podle ní znevýhodnilo ostatní věřitele.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Ke Key Investments měla blízko část ODS, okolo firmy se točili i Klausovi spolupracovníci. U jejího zrodu stál hradní kancléř Jiří Weigl, v Česku ji dva roky zastupoval ekonom Robert Holman, jehož prezident Klaus později jmenoval členem bankovní rady České národní banky.

Jak léta se táhnoucí kauza Key Investments souvisí s pátečním zásahem protikorupční policie? Společnost věřitele připravila o stamiliony mimo jiné nákupem dluhopisů chemického koncernu Via Chem Group, jenž posléze také zkrachoval a personálně je s Key Investments propojen. A právě kvůli Via Chemu policisté zasahovali ve Spolchemii, ale i u Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Via Chem aneb Jak šel čas v kauze Key Investments.

Via Chem aneb Jak šel čas v kauze Key Investments.

Sisák a Hala unikají

Jak informovaly LN, právě v Budějovicích se o podivné insolvenci Via Chemu rozhodovalo, společnost zastupoval advokát Ivo Hala, jenž po pátku figuruje mezi obviněnými. Společně s dalším obviněným, kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem (jenž má Via Chem skrytě ovládat) se je však policistům nepodařilo zadržet.

Detektivové obvinili celkem 14 lidí právě kvůli manipulaci s insolvenčním řízením. Policie skupinu viní ze zvýhodnění věřitele, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, legalizace výnosů z trestné činnosti, podplácení, přijetí úplatku či účasti na organizované zločinecké skupině.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!