Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zátah na Langera a policisty. Vše jde podle plánu, ujišťuje Ištvan

Česko

  5:06
OLOMOUC - Dejte nám ještě chvíli čas, žádá olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan, pod jehož vedením spustil protimafiánský útvar zátah na elitní policisty či exministra Ivana Langera (ODS). V rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že detektivové již shromáždili první důkazy. Zda na jejich základě někoho obviní, bude jasné ve čtvrtek dopoledne.

Ivo Ištvan foto: MAFRA: Jiří Salik Sláma

Lidovky.cz: Už je jasné, zda budou nějací obvinění? Objevily se informace o čtyřech lidech.
Já se do těchto spekulací nepustím. Úkony jako podávání vysvětlení a prohlídky stále probíhají. Až po jejich vyhodnocení policie posoudí, zda je u někoho dáno důvodné podezření a zahájení trestního stíhání. My vydáme zprávu o výsledku ve čtvrtek v dopoledních hodinách, protože ráno nám skončí 48 hodinová lhůta, čili musí být vyhodnoceny všechny důkazy.

Policie po výslechu propustila exministra Langera, Ištvan nikoho neobvinil

Lidovky.cz: Kolik osob je zadrženo?
Nepodáváme informace o tom, kolik osob bylo zadrženo. Nepovažujeme je za důležité ani podstatné.

Lidovky.cz: Jak rozsáhlá je síť, kterou rozkrýváte?
Nechtěl bych v tuto chvíli naznačovat rozsah našich šetření. Počkejme si, kolik osob bude nakonec obviněno. To nám ukáže rozsah.

Lidovky.cz: Šlo v této síti o obchod s citlivými informacemi?
Informaci o předmětu trestního řízení bychom nechtěli sdělovat. Probíhají výslechy nejrůznějších lidí a nechceme, aby se k nim v této fázi dostávaly informace, na co budou dotazováni. Mějte trpělivost, pohybujeme se v horizontu desítek hodin od zahájení realizace, potřebujeme čas.

Obří zátah na policisty a exministra

  • Zásah protimafiánského útvaru míří na elitní důstojníky, mezi nimi náměstka olomoucké krajské policie Karla Kadlece či vedoucího olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje. Na seznamu figuruje také vysoce postavený člen Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný a šéf Úřadu služby kriminální policie Milan Pospíšek či náměstek protikorupčního útvaru Jiří Jach. Vedle nich policie zadržela i exministra vnitra Ivana Langera a jeho známého, olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Vyslýchala i olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila.
  • Podle prozatím nepotvrzených informací policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ může údajně souviset s realitními obchody či dotačními programy.

Lidovky.cz: Rýsují se již ze shromážděných informací nějaké výsledky?
Výsledkem je každá informace z provedeného výslechu, z každé provedené prohlídky, každý zajištěný důkaz. To jsou nepochybně první výsledky celé realizace. V co vyústí vás budeme informovat v dopoledních hodinách.

Lidovky.cz: Čili nějaké důkazy už se vám podařilo získat?
Nechci tady konkretizovat žádnou takovou informaci. Zcela nepochybně policie zajišťuje všechny věci důležité pro průběh dalšího řízení. Ty jsou a budou vyhodnocovány.

Lidovky.cz: Oproti kauze Nagyová probíhá tentokrát policejní akce jemněji: bez pout a beranidel. Změnili jste s policií přístup?
Já nemám informace, jak policie postupuje při jednotlivých úkonech, protože jsem jím nebyl přítomen. Pokud jste zmínil kauzu Nagyová, jednoho z úkonů účastnil a nebyla tam žádná beranidla, jak s oblibou říkáte, žádná pouta a žádné kukly. Celá záležitost včetně zadržení proběhla naprosto konsensuálním způsobem. Z tohoto pohledu mohu prohlásit, že akce probíhá nyní standardně a tehdy probíhala také standardně.

Lidovky.cz: Kolik policistů se na ní podílí?
Nemám přesnou informaci. Ale jestli těch prohlídek bylo deset, dvanáct, třináct...tak se dá odvodit, kolik na to je potřeba policistů. Vy chcete vždy informaci „kolik“. To nejde rozhodnout od stolu, počet odvisí od počtu úkonů, které musíte udělat. Nejde o žádnou libovůli či demonstraci síly, jak říkají ti, kdo chtějí kritizovat práci policie.

Lidovky.cz: Jste s dosavadním průběhem akce spokojen?
My průběžně výsledky nevyhodnocujeme, to uděláme až v závěru. Realizace probíhá podle předem schváleného plánu. Z tohoto pohledu nemáme žádné připomínky.

Lidovky.cz: Na jaký soud jste se obraceli v případě povolení k domovním prohlídkám, šlo o olomoucký?
Nebyl to olomoucký soud. Příslušnost soudu pro přípravné řízení byla založena už před řadou měsíců a byl to Okresní soud v Ostravě.

Lidovky.cz: Rozhodli jste se tak z konspirativních důvodů? (na okresním soudu v Olomouci pracuje manželka Ivana Langera)
Na to bych nechtěl odpovídat. Podle zákonné úpravy Vrchní státní zastupitelství v Olomouci a podle mnoha rozhodnutí Ústavního soudu má příslušné soudy v obvodu celé své působnosti, čili tam může založit působnost v kterémkoliv z okresů.

Lidovky.cz: Nebojíte se ale, že v budoucnu by si někdo mohl stěžovat stejně jako v případě povolení odposlechů v kauze Rath, které povolil ústecký soud?
Nevím, kdo v kauze Rath povolil nějaké odposlechy. Opakuji, že v této je dána příslušnost VSZ Olomouc a z ní se odvozuje příslušnost soudu v přípravném řízení a ta podle trestního řádu a judikatury je taková, jak jsem řekl.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!