Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zatčený Peršan chtěl být českým konzulem, politici ho chránili

Česko

  7:15
PRAHA - Podnikatel měl v Česku zastání na nejvyšších místech. Politici tlačili na rozhlas, aby o něm nevysílal.

Shahram Abdullah Zadeh na archivním snímku. foto: Archiv

Český podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh, kterého kriminalisté považují za ústřední postavu v kauze miliardových daňových podvodů, měl podle zjištění LN políčeno na post v české diplomacii.

Místo toho však vlivný obchodník, za jehož zájmy v cizině se dříve zasazovali třeba premiéři Rusnok i Fischer a ministr Schwarzenberg (více čtěte ZDE), skončil v cele. Spolu s Abdullahem Zadehem zatkla protikorupční policie minulý týden dalších dvanáct lidí. Podvádět měli při při obchodech s pohonnými látkami. A podle výše připisované škody 2,3 miliardy korun jde o druhý největší takový případ v novodobé české historii.

Kauza za 2,3 miliardy

  • Vrchní žalobci v Olomouci rozplétají druhý největší daňový únik v historii Česka - výše škody se odhaduje na 2,3 miliardy korun.
  • Jak zjistily LN, Zadeh měl mocné zastánce v české politice - lobbovali za něj exministři Jan Fischer či Karel Schwarzenberg (VÍCE ZDE)
  • Zadeh obchodoval nejen s ropou, ale i s informacemi. Tvrdil, že má informace o Češkách unesených v Balúčistánu (VÍCE ZDE)
  • Podle informací LN měl Zadeh diplomatické ambice - chtěl se stát konzulem v Curychu.
  • Do rozsáhlé sítě podvodů s pohonnými hmotami bylo zataženo 66 firem s nastrčenými bílými koni. (VÍCE ZDE)

Spor o podnikatele Abdullah Zadeh se podle informací LN pokusil získat pozici českého honorárního konzula v Curychu. Učinil tak letos v únoru, tedy jen několik týdnů předtím, než ho v Praze v hotelu Hilton zatkla policie. „Minulý měsíc požádal české ministerstvo zahraničí o ustavení do této funkce,“ prozradil LN český činitel dobře obeznámený s celou kauzou.

ČTĚTE VÍCE

Kolem česko-íránského podnikatele tím podle stejného zdroje vznikl rozkol v českém bezpečnostnímaparátu – zatímco jeho část před uvedením kontroverzního Abdullaha Zadeha do čestné a prestižní funkce varovala, jiní bezpečnostní činitelé tento postup odsouhlasili. „Bylo by zajímavé vědět, jestli už tušil, že se kolem něj stahuje smyčka,“ podotkl zdroj, který však zároveň upozornil, že funkce honorárního konzula zpravidla není spojena s diplomatickou imunitou.

V rozsáhlé akci, kdy policisté prohledali 16 domů a bytů a devět kanceláří a zabavili desítky dokumentů, bylo zadrženo patnáct lidí. Dva nakonec vazební cele unikli. „U těch zbylých dvou osob – ty jsou řekněme méně významné – sice byly shledány důvody vazby, ta ale byla nahrazena dohledem probačního úředníka amají nějaká omezení,“ upřesnil pro server Lidovky.cz Petr Šereda z olomouckého vrchního zastupitelství, které kauzu dozoruje.

Shahram Abdullah Zadeh

Shahram Abdullah Zadeh.

Narodil se v roce 1971 v Dubaji íránským imigrantům. Univerzitu vystudoval na konci 90. let v Česku - konkrétně lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Lékařem se ovšem nikdy nestal, přestože o sobě prohlašoval, že je psycholog.
Po návratu do Dubaje se zjevil jako realitní agent v rámci íránské komunity. Zlom v jeho životě přišel v roce 2003, kdy byl představen bratru vládnoucího dubajského šejka Muhammada ibn Rašída al-Maktúma a získal pověření řídit velkou developerskou firmu Al Fajer Properties. 
V roce 2008 jeden ze zaměstnanců upozornil na podezřelé toky peněz v rámci firmy a šejkové poslali do společnosti na kontrolu Maktuma ibn Hašera al-Maktúma (synovce vládnoucího šejka).
Audity a vyšetřování vyústilo v Zadehovo zatčení, měl zpronevěřit stamiliony dolarů a zahlazovat stopy. Kvůli průtahům ve vyšetřování byl ale Zadeh propuštěn. Na český pas proklouzl z Dubaje do Česka, kde se usadil v roce 2010 v Brně.
Shahram Abdullah Zadeh má díky manželství s Češkoui i české občanství.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!