Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zatím kralují odboráři. Přehled největších demonstrací od roku 1989

Česko

  9:11
PRAHA - V Praze na Václavském náměstí se uskuteční další demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO) a nezávislost justice. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii očekává účast více než 100 tisíc lidí, podle organizátorů by mohlo jít o největší demonstraci od roku 1989.

Václavské náměstí a demonstrace proti vládě bez důvěry a proti Andreji Babišovi. foto:  František Vlček, MAFRA

Přinášíme výběr největších demonstrací a protestů v Česku po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků; odhady se někdy liší podle toho, zda je uvádí organizátoři nebo policie).

21. dubna 2012
Až 120 tisíc účastníků (podle policie 60 tisíc).
Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.

8. listopadu 1997
90 tisíc účastníků.
Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze.

25. března 1995
50 tisíc účastníků.
Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.

3. prosince 1999
Podle policie přišlo 35 - 50 tisíc lidí, odhad organizátorů byl o 30 tisíc vyšší.
Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy „Děkujeme, odejděte!“, která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb.

Demonstrace na Václavském náměstí.
Lidé v Plzni se zapojili k protestům proti Andreji Babišovi s názvem Jednou...

21. května 2019
Až 45 tisíc účastníků (podle policie 40 tisíc).
Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).

21. září 2010
40 tisíc účastníků.
Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

22. března 1994
35 tisíc účastníků.
Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.

21. května 2011
35 tisíc účastníků (podle policie 30 tisíc).
Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení. 

23. června 2007
30 tisíc účastníků (podle policie zhruba 23 tisíc).
Pod heslem „Zastavme škrtformu“ se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.

16. května 2009
25 tisíc účastníků.
Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.

Autor: