Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zatím kralují odboráři. Přehled největších demonstrací od roku 1989

Václavské náměstí a demonstrace proti vládě bez důvěry a proti Andreji Babišovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václavské náměstí a demonstrace proti vládě bez důvěry a proti Andreji Babišovi. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA V Praze na Václavském náměstí se uskuteční další demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO) a nezávislost justice. Iniciativa Milion chvilek pro demokracii očekává účast více než 100 tisíc lidí, podle organizátorů by mohlo jít o největší demonstraci od roku 1989.

Přinášíme výběr největších demonstrací a protestů v Česku po roce 1989 (řazeno podle počtu účastníků; odhady se někdy liší podle toho, zda je uvádí organizátoři nebo policie).

21. dubna 2012
Až 120 tisíc účastníků (podle policie 60 tisíc).
Demonstrace na Václavském náměstí v Praze, kterou pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a dvě desítky organizací a iniciativ, měla za cíl zastavení reforem vlády Petra Nečase (ODS). Účastníci požadovali i demisi kabinetu a předčasné volby.

8. listopadu 1997
90 tisíc účastníků.
Proti hospodářské a sociální politice vlády premiéra Václava Klause (ODS) protestovali odboráři na Staroměstském náměstí v Praze.

25. března 1995
50 tisíc účastníků.
Demonstrace uspořádaná odboráři na Staroměstském náměstí v Praze požadovala změnu nových sociálních zákonů, prosazených Klausovou vládou, mimo jiné odklad zvýšení věkové hranice pro nárok na starobní důchod.

3. prosince 1999
Podle policie přišlo 35 - 50 tisíc lidí, odhad organizátorů byl o 30 tisíc vyšší.
Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace na podporu výzvy „Děkujeme, odejděte!“, která požadovala mimo jiné konec tzv. opoziční smlouvy, demisi vlády Miloše Zemana a vypsání předčasných voleb.

Demonstrace na Václavském náměstí.
Lidé v Plzni se zapojili k protestům proti Andreji Babišovi s názvem Jednou...

21. května 2019
Až 45 tisíc účastníků (podle policie 40 tisíc).
Protest na Václavském náměstí, původně svolaný kvůli požadavku na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) a za nezávislost justice, se proměnil v protivládní demonstraci soustředěnou na kritiku premiéra Andreje Babiše (ANO).

21. září 2010
40 tisíc účastníků.
Proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovali odboráři v Praze na Palachově náměstí (policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci).

22. března 1994
35 tisíc účastníků.
Odboráři z ČMKOS protestovali na Staroměstském náměstí v Praze proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění ve Sněmovně.

21. května 2011
35 tisíc účastníků (podle policie 30 tisíc).
Na pražském Václavském náměstí protestovali odboráři proti vládním návrhům daňové, sociální, zdravotní a penzijní reformy. Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst Česka přišli protestovat i postižení. 

23. června 2007
30 tisíc účastníků (podle policie zhruba 23 tisíc).
Pod heslem „Zastavme škrtformu“ se v Praze na Václavském náměstí do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojili odboráři z celé ČR.

16. května 2009
25 tisíc účastníků.
Demonstrace ČMKOS proti dopadům krize na zaměstnance se na Hradčanském náměstí v Praze zúčastnili i odboráři z 11 evropských zemí. K akci se připojili i členové školských odborů, kteří týž den před budovou ministerstva školství protestovali proti nízkým platům učitelů i nepedagogických pracovníků.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Místo činu (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Místo činu (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Místo činu (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....