16. června 2019 12:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zatím nepřišel správný čas.‘ ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

Roman Onderka přichází na jednání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka přichází na jednání. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program.

Onderka informaci uvedl v nedělním Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole ve prospěch SPD Tomia Okamury.

„Buď ČSSD bude sedět v této vládě, nebo tam bude sedět pan Okamura,“ uvedl Onderka. „Jestli kauzy Andreje Babiše, které přibývají, překryjí fungování vlády, bude na zváženou, jestli v takovéto vládě nadále fungovat,“ řekl s tím, že situací se bude v pátek zabývat předsednictvo sociální demokracie. 

Reagoval tak na dotazy zástupců opozice, proč sociální demokraté podporují koaliční vládu i po zveřejnění návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle nějž je Babiš ve střetu zájmů kvůli unijním dotacím pro holding Agrofert, který v minulosti předal do svěřenských fondů.

Kde je hranice sebeúcty sociální demokracie, dotázal se řečnicky v debatě v této souvislosti předseda hnutí Starostů Vít Rakušan.

Onderka uvedl, že pokud se ČSSD rozhodne z kabinetu odejít, oznámí to nejprve hnutí ANO. Správný čas ale ještě nenastal, dodal. Řekl to v souvislosti se snahou opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Hlasování o nedůvěře vládě by ještě před létem přijít mělo,“ uvedl Rakušan.

Předseda sněmovny a místopředseda vládního hnutí ANO Radek Vondráček už před týdnem uvedl, že hlasování o nedůvěře vládě skončí znovu neúspěchem, protože opozice na to nemá v dolní komoře potřebnou podporu alespoň 101 hlasů. Šéfové opozičních stran označují hlasování alespoň za symbolické gesto.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!