Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zatočte s plísněmi

Česko

ordinace: zdravé tipy

Jsou nepříjemné, velmi nakažlivé a jejich léčba je zdlouhavá. Plísně nohou zná důvěrně téměř každý. Stačí navštívit veřejnou plovárnu, saunu, společné sprchy nebo se v hotelu projít bosky po koberci či si půjčit přezůvky na návštěvě. Všude tam mohou být spory plísní, které čekají na své další oběti. „Zárodky plísní vydrží v prostředí živé a nakažlivé velmi dlouho. Například na jediném čtverečním metru třeba na koupališti se může vyskytovat až dvanáct druhů plísní,“ upozorňuje MUDr. Karel Mencl, zástupce primáře Oddělení klinické mikrobiologie Pardubické krajské nemocnice. Stačí mít jen malinko poškozenou kůži nebo okolí nehtu a plísně si k vám najdou cestu. Pomocí ručníku, nůžek na nehty nebo pilníku je navíc snadno přenesete na jiné místo těla. Vyloženě nebezpečné mohou být plísně nohou pro diabetiky nebo lidi trpící onemocněním cév dolních končetin a taktéž osoby s oslabenou imunitou.

Nejprve se objevují bílé skvrnky na kůži, nepříjemné svědění a pálení mezi prsty. Přichází také zarudnutí a kůže je více šupinatá. Pokud plíseň napadne nehty, objevují se bílé a nažloutlé skvrny, které se postupně rozšiřují. Plísně obvykle provází zápach a také bolest. Přesto mnoho lidí plísně podceňuje a k lékaři se nevydá. Za své obtíže se stydí a nechtějí o nich mluvit. Avšak čím později své problémy začnou řešit, tím je jejich léčba obtížnější a zdlouhavější. Dokonce může dojít až k odpadnutí nehtu neboli jeho uvolnění z lůžka, což je velmi bolestivé.

Plísně nohou lze léčit jak lokálními antimykotickými přípravky, tak celkově pomocí antimykotických tablet. Záleží na mnoha faktorech a celkovém zdravotním stavu. Některé celkové protiplísňové léky nesmí užívat například diabetici. Pomoci si můžete i sami pomocí octových koupelí nebo tee-tree oleje. Nikdy s léčbou nepřestávejte příliš brzy a vytrvejte. Mezi nové možnosti léčby patří přípravky s tzv. chytrou houbou Pythium oligandrum, která se živí parazitickými plísněmi aniž by přitom poškozovala okolní tkáň.

„Jako predátor je vyzbrojena ohromným množstvím enzymů, které jí pomáhají v získávání potravy a v snadnějším vstupu do hostitelských buněk jiných mikroskopických hub,“ vysvětluje MUDr. Mencl.

Samozřejmostí by mělo být časté střídání obuvi a praní ponožek při teplotě 60 °C, aby byly spory plísní zničeny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!