Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zatykač za zločiny v Dárfúru

Česko

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír je první hlavou státu, kterou stíhá Mezinárodní trestní soud

HAAG/PRAHA Během šest let trvajícího konfliktu přišly v súdánském Dárfúru o život stovky tisíc lidí. Tamního prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra včera Mezinárodní trestní soud obvinil z válečných zločinů a vydal na něj mezinárodní zatykač. Země však rozhodnutí trestního soudu neuznává a odmítá prezidenta vydat.

„Je to špatné rozhodnutí,“ reagoval na zatykač Bašírův mluvčí. „Neuznáváme ho stejně jako soud, který jej vydal, vůbec nás to nezajímá,“ dodal podle agentury Reuters.

Podobně reagoval již v úterý sám prezident a podle britského deníku The Guardian soudu vzkázal, že si zatykač „může klidně sníst“. Veškerá obvinění označil jako spiknutí Západu, které má za cíl překazit rozvoj Súdánu.

Prezident, který je u moci už 20 let, čelí řadě obvinění mimo jiné za vraždy, násilné deportace, mučení a znásilňování obyvatel z dárfúrských kmenů Fúrů, Masalitů a Zaghávů. K tomu mu měla napomáhat armáda a s ní spřízněné arabské milice.

V zemi už od roku 2003 trvá jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě. O život zde za 6 let přišlo více než 300 tisíc lidí a nejméně 2,7 milionu obyvatel bylo násilně vyhnáno ze svých domovů.

Hrozba rostoucího násilí Proti Bašírovu obvinění včera protestovaly v súdánském hlavním městě Chartúmu stovky lidí.

Objevují se obavy, že se teď Bašírův režim bude chtít mstít cizincům a členům vládní opozice, ale také dárfúrským obyvatelům. Velvyslanectví západních zemí a Organizace spojených národů, která má v zemi na 26 tisíc pozorovatelů, už začaly připravovat plány pro případ, že by v zemi vypuklo násilí. Obvinění 65letého Bašíra je však dobrou zprávou pro ochránce lidských práv. „Je to silný signál, že mezinárodní společenství už dále nebude tolerovat beztrestné páchání násilných činů a potlačování lidských práv osobami, které jsou u moci,“ citoval The Guardian Tawandu Hondoru, výkonnou ředitelku afrického programu Amnesty International.

Navzdory prezidentovu odporu podřídit se spravedlnosti bude mít nynější soudní rozhodnutí vliv na jeho politickou budoucnost. Největší potíže bude mít s vycestováním ze země. Za hranicemi mu totiž bude hrozit zatčení.

Prokurátor Mezinárodního trestního tribunálu Luis Moreno-Ocampo věří, že Súdán dříve nebo později prezidenta vydá. „Může to být dva měsíce, nebo dva roky, ale stane před soudem,“ řekl agentuře Reuters.

Pokud Súdán nebude v tomto případě nadále spolupracovat, hodlá se soud obrátit o pomoc na Radu bezpečnosti OSN. Ta má nynější usnesení soudu v příštích dnech projednávat.

Případ súdánského prezidenta je zatím největším a nejkontroverznějším, jaký Mezinárodní trestní soud od svého vzniku v roce 2002 řeší. Bašír je zároveň nejvýše postavenou osobou, na kterou tento orgán vydal zatykač.

***

Soud pro válečné zločiny a genocidu

Mezinárodní trestní soud (ICC) vznikl roku 2002 jako stálý orgán, který má stíhat osoby zodpovědné za genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a potenciálně také zločin agrese. Sídlí v nizozemském Haagu. ICC byl ustaven Římským statutem Mezinárodního trestního soudu v roce 1998. Statut vstoupil v platnost 1. července 2002. Dosud jej podepsalo 139 zemí. ČR tak učinila v roce 1999. Loni byl schválen parlamentem, k ratifikaci zbývá podpis prezidenta.

Autor: