25. června 2012 8:57, aktualizováno  9:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tábory pro emigranty jako skvělý soukromý byznys?

Sídlo NKÚ v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Chcete, aby veřejnou soutěž vyhrál výrobce či prodejce aut, se kterým jste se předem tajně dohodli? Stačí upravit podmínky soutěže tak, aby měl šanci uspět jediný vůz, který je na trhu. "Shodou okolností" jej vyrábí automobilka, se kterou máte styky. Takto nějak mohla podle NKÚ postupovat i Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Kontroloři například zjistili, že Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra nezrušila jednu ze zakázek, ačkoli ani jedna z nabídek nesplnila všechny požadavky a následně se navíc změnily požadované vlastnosti předmětu tendru.

ČTĚTE TAKÉ:


Zakázku nakonec správa zadala uchazeči, kterého hodnoticí komise umístila na druhé místo s vyšší cenou. V dalším tendru na pořízení osobních aut správa uprchlických zařízení stanovila podle NKÚ takové technické podmínky, kterým mohl vyhovět jediný model vozu na českém trhu.

Nedostatky také vykazoval řídící a kontrolní systém. Odpovědné orgány podle NKÚ například neověřovaly, zda projekty nebyly financovány zároveň z jiných dotačních programů EU a za jiná dotační období. "Na základě prověření klíčových prvků řídicího a kontrolního systému byl tento systém v kontrolovaném období celkově vyhodnocen pouze jako částečně účinný," uvedl NKÚ.

Vyjádření NKÚ:

"V rámci veřejné zakázky SUZ na pořízení nových osobních automobilů pro jejich využití v rámci center pro integraci cizinců, zadavatel stanovil technické podmínky takovým způsobem, že z osobních automobilů dostupných na trhu v ČR byla jediným vyhovujícím modelem Škoda Fabia.

Kombinace technických podmínek, které SUZ uvedla do zadávací dokumentace, fakticky znemožnila účast v soutěži dodavatelů jiných automobilů než dodavatelů modelů Škoda Auto. SUZ tím porušila ustanovení zákona o veřejných zakázkách v § 45 odst. 3, neboť specifikací technických parametrů vytvořila neodůvodněnou překážku hospodářské soutěže a současně porušila zákaz diskriminace."


Při prověrce od října 2011 do letošního března NKÚ kontroloval zhruba čtvrtinu projektů prováděných a dokončených od roku 2009 do loňského prvního pololetí. Kontroloři se zaměřili na ministerstvo vnitra, Správu uprchlických zařízení ministerstva vnitra, Vyšší policejní školu a Střední policejní školu ministerstva vnitra v Holešově, pražské občanské sdružení META a brněnské Sdružení občanů zabývajících se emigranty.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!