Ta věta na webu Policejní akademie vypadá vcelku nenápadně. „Z funkce děkana Fakulty bezpečnostně právní byl odvolán pan docent JUDr. David Zámek, Ph.D.,“ oznamuje zpráva z října loňského roku. Podle zápisu ze zasedání akademického senátu se Zámek údajně snažil získat magistrátní byt, ačkoli měl apartmán přímo v areálu školy či prý přesunul vyučujícího z jedné katedry na druhou, aniž by k tomu měl pravomoc (viz box Výtky akademického senátu).
Výtky akademického senátuZe zápisu Akademického senátu Policejní akademie
|
Rektor Policejní akademie Josef Salač rozhodnutí senátu vyhověl a Zámka pro „závažné poškozování zájmů“ vysoké školy odvolal.
Sám Zámek tvrdí, že se ničeho nedopustil a nesouhlasí ani s jedním důvodem odvolání. „Vyjádřím se jedinou větou. Důvody odvolání z místa děkana a jeho průběh prošetřuje správní soud a já jsem v této věci podal několik trestních oznámení,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz s tím, že více se k věci vyjadřovat nebude. Ani na několikrát zopakovanou žádost, aby okomentoval jednotlivé výtky akademického senátu, odmítl reagovat.
Z akademie na ministerstvo
Nicméně bez práce nezůstal David Zámek dlouho. Coby příslušníka bezpečnostního sboru a ještě s hodností plukovníka ho k plnění úkolů povolala náměstkyně Monika Pálková (KDU-ČSL), a to přímo k sobě do kanceláře.
„Po odvolání z funkce děkana bylo zrušeno rektorem Akademie služební místo docenta Zámka. Následně byl v listopadu 2015 povolán k výkonu služby na Ministerstvo vnitra,“ vzkázala ve stručném vyjádření mluvčí rezortu Hana Malá. Konkrétní dotazy včetně toho, jak výtky akademického senátu směrem k Zámkovi hodnotí sám rezort, ponechala bez odpovědi. A komentář odmítla i sama náměstkyně Pálková a její šéf Milan Chovanec (ČSSD).
Jak přitom už dříve informoval server Lidovky.cz, právě na popud náměstkyně Pálkové, která má s vedením akademie dlouhodobě neshody, stvořil její stranický kolega a poslanec Jiří Mihola přílepek k novele vysokoškolského zákona. Podle této pasáže by měla Policejní akademie plně přejít pod ministerstvo vnitra, čímž by škola podle rektora Salače ztratila svou nezávislost (více k tématu čtěte ZDE).
Ministerstvo tak ani nevysvětlilo, proč si povolalo právě vyhozeného Zámka, co přesně má v sekci náměstkyně Pálkové na starosti a z jakého důvodu potřebuje na úřednickou pozici osobu s plukovnickou hodností, tedy příslušníka bezpečnostního sboru. „Docent Zámek má na starosti řešení právní a legislativní problematiky v oblasti bezpečnostního výzkumu a policejního školství,“ doplnila pouze mluvčí Malá a další dotazy odmítla. Své současné pracovní zařazení nechtěl blíže komentovat ani sám Zámek, prý byl jen „povolán k plnění úkolu ministerstva vnitra“.
Na pozvání ministerstva
„Ministr může k plnění úkolů povolat i policistu. Z hlediska právního tomu nic nebrání,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz právní expert Petr Tomek z Nezávislého odborového svazu Policie ČR, který zároveň vyučuje na Policejní akademii.
Lidovec Mihola stvořil přílepek na přání vnitra. Ztratíme nezávislost, zní z Policejní akademie |
Zdůraznil však, že v tomto případě je těžké věc blíže hodnotit. I z oficiálních míst není možné zjistit, proč na čistě úřednické pozici, a to v sekci „pro řízení sociálního, zdravotnického a právního zabezpečení, bezpečnostního výzkumu a programového řízení“ sedí Zámek s hodností plukovníka. Vnitro totiž již delší dobu prosazuje trend, kdy by na úřednických místech měli pracovat pouze civilisté. „Nicméně v minulosti těchto policistů na ministerstvu bylo víc. Obvyklé to není v tom smyslu, že je možná, pokud jsem tedy na nikoho nezapomněl, v tuto chvíli jediným příslušníkem ve služebním poměru k ministerstvu vnitra,“ doplnil Tomek.
O napjatých vztazích mezi vnitrem a akademií svědčí i to, že škola se Zámkovým novým angažmá na rezortu nesouhlasí. Podle místopředsedy akademického senátu, který se na Zámkově odvolání usnesl, totiž prý i přes výhrady školy působí na pozici, kde může vykonávat pravomoc vůči Policejní akademii, ze které musel odejít.
Podle jeho slov se dokonce jedná o možný střet zájmů. „Je s podivem, že právní a legislativní problematika byl svěřena osobě, která není právníkem. Plukovník Zámek se celou svoji profesní kariéru věnuje výhradně problematice pořádkové policie. Rovněž je otázkou, jakou specifickou činnost vykonává a proč zrovna teď bylo nutné zřídit na tuto agendu důstojnické policejní místo. Doposud byla agenda zajišťována civilními zaměstnanci,“ dodal Bajura.
Tlak na Policejní akademii?
|