Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Závěr kvalifikace: čas zkoušení

Česko

I kvůli zraněným oporám se ve fotbalové reprezentaci objevili hned čtyři nováčci

PRAHA Kvalifikace na EURO 2008 pomalu končí, období proměn fotbalové reprezentace je naopak v plném proudu. Stačí se podívat na seznam hráčů, kteří se včera sešli na srazu národního týmu v Praze.

Ve dvacetičlenné nominaci na dvojzápas se Slovenskem a na Kypru figuruje hned jedenáct fotbalistů, kteří zatím nestačili nasbírat ani patnáct reprezentačních startů. Čtyři z nich dokonce zatím čekají na debut v českém dresu.

Dopředu bylo jasné, že se český výběr bude muset obejít bez služeb zraněné brankářské opory Čecha a pilíře obrany Jankulovského. Marodku rozšířili na poslední chvíli další zadák Ujfaluši a záložník Sionko, které na sraz nepustily zdravotní potíže. Trenér Karel Brückner proto včera dodatečně pozval obránce Tomáše Zápotočného a sparťanského mladíka Jiřího Kladrubského. Po říjnovém vítězství v Německu si už Česko zajistilo účast na evropském šampionátu. Nazrál proto čas k hromadnému testování dosud neprověřených jmen?

„Slovo zkouška nemám moc rád. O všech nominovaných hráčích musíme být dopředu přesvědčeni, že odvedou kvalitní výkon,“ tvrdil však kouč.

S podobnou situací se musela reprezentace vyrovnat už v Mnichově, kde Brücknerovi kvůli svalovým potížím vypadl z plánů kapitán Rosický. Záskok za tradičního špílmachra Marek Matějovský zvládl. Ve zkoušce ohněm obstál na výbornou. „Věřím, že s absencemi se tentokrát vyrovnáme podobně,“ uvedl reprezentační trenér.

Baroš k novinářům nemluvil O postup na EURO české mužstvo nepřijde. To nemění nic na tom, že Brückner přikládá také zbývajícím výsledkům svého mužstva značnou důležitost. „Prestiž přece znamená hodně. Čekají nás kvalifikační střetnutí se vším všudy.“

Největší průvan nastal ve složení brankářské trojice. Osvědčenou dvojku Blažka doplnili novicové Daniel Zítka z Anderlechtu Brusel a plzeňská naděje Michal Daněk.

„Jeden má dlouhodobě velmi dobrou výkonnost,“ zmínil se Brückner nejdřív o Zítkovi. Ten se dočkal po úspěšných letech v belgické lize vysněné pozvánky. „Chci si tady těch deset dní užít. To je moje největší přání,“ popsal Zítka svoje ambice.

A nominace Daňka? „Toho jsme měli předjednaného s trenérem brankářů. Stálou trojku budeme hledat mezi mladšími,“ naznačil Brückner.

Nejvíc očekávaným mužem ale byl po včerejším tréninku jednoznačně Milan Baroš. Útočník Lyonu se na reprezentačním srazu objevil poprvé od doby, co mu policie na francouzské dálnici naměřila rychlost 271 km/hod. K rozhovorům s novináři ale nesvolil. „Nezlobte se, ale na mě čekat nemusíte,“ vzkázal zástupcům médií.

***

Další informace na str. 22

Tabulka

Reprezentanti

s méně než 15 starty

Jaromír Blažek 12

Marek Kulič 9

Marek Matějovský 4

Tomáš Zápotočný 4

Zdeněk Pospěch 3

Martin Fenin 3

Daniel Pudil 2

Michal Daněk 0

Daniel Zítka 0

Michal Kadlec 0

Jiří Kladrubský 0

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat