Ruský prezident Dmitrij Medveděv v reakci na smrt více než stovky lidí v Permu uložil ministru pro mimořádné situace Sergeji Šojguovi, aby zajistil „zpřísnění pravidel za neplnění výnosů orgánů protipožární kontroly“. Současně vyzval, aby byli viníci potrestáni „v plné míře“. Nebylo to ovšem poprvé, kdy z prezidentových úst zazněla podobná „tvrdá“ prohlášení. Letos si vzal se stejným odhodláním pod osobní kontrolu neutěšenou situaci v sociálních zařízeních od internátů až po domovy důchodců. V nich totiž se smrtící pravidelností dochází k požárům, které rozšiřují tragickou ruskou statistiku - v průměru osmnáct tisíc lidí ročně padne za oběť „červenému kohoutu“ (v přepočtu na obyvatele to je asi devětkrát více než v Česku). Kde jinde než na Rusi...
O tom, že permský případ politici vnímají coby důkaz selhání celého systému, svědčí i vyjádření dalších politiků. Místopředsedkyně dolní komory parlamentu Ljubov Sliska podobně jako prezident požaduje zpřísnění zákonů o požárním dozoru a zkrácení lhůt pro odstranění nedostatků. Poslanec za prorežimní stranu Spravedlivé Rusko Gennadij Gubkov ovšem vidí chybu ve zkorumpovanosti pracovníků státního dozoru. „Domovy důchodců nemohou dávat úplatky pracovníkům této služby, ale noční kluby se vykupují. V jakémkoliv z nich proto může dojít k tomu, co se stalo v Permu,“ naznačil, proč se až dosud státní přísnost soustředila na sociální zařízení.
Opoziční poslanec komunista Sergej Obuchov je skeptický i vůči efektu, který mělo Medveděvovo tažení za vyšší bezpečnost v sociálních zařízeních, a soudí, že podobně skončí i boj vyhlášený provozovatelům zábavních zařízení. „Po dalším z řady požárů v domově důchodců se vždy vyhlašuje totální prověrka v celé zemi, ale dále než za tato prohlášení se ona záležitost nikdy nedostane,“ soudí poslanec.
Reakce ruských blogerů vypovídají o podobné skepsi. Podle jednoho typického názoru jsou sice pravidla o požární ochraně v Rusku až absurdně tvrdá, ale v praxi jen napomáhají vyděračským metodám orgánů státního dozoru („není ani jeden požárník, který by nebral“). Jiný bloger zašel ještě dál a požadoval demisi ministra Šojgua. Rozhořčilo ho, že ministr vydává za důkaz zodpovědné práce státního dozoru skutečnost, že permský noční klub čekala tento týden po uplynutí roční (!) lhůty prověrka, jak splnil přikázaná opatření ke zvýšení protipožární ochrany. „Kde jinde, kromě naší Rusi, je něco takového možné,“ rozhořčuje se bloger nad liknavostí úřadů.
Nebyla by to ovšem právě ona „naše Rus“, aby se na vlně pobouření nad příčinami permské tragédie „nesvezli“ i různí mytologové. Podle renomovaných astrologů za ničivý požár nemůže ani tak „nedostatek rozumu a svědomí“ organizátorů akce, o níž mluvil Medveděv, či úplatkářství, jako mnohem spíše postavení Jupitera. Rektor astrologické akademie v Sankt Petěrburgu Sergej Šestopalov tvrdí, že jde o důsledek působení této planety, jež se z jakéhosi důvodu projevuje v pátek. V ten den, 13. listopadu, došlo k explozi v armádním skladu v Uljanovsku, 27. listopadu se odehrál teroristický útok na vlak „Něvský expres“ a minulý pátek kromě permského klubu Chromý kůň hořelo i v podobném zařízení v Indonésii. Je to boží znamení!
Ruští pravoslavní ale vidí příčinu tragédie nikoliv v postavení hvězd, nýbrž v narušení pravidel předvánočního půstu, kdy se nemají konat žádné světské tancovačky. Tento názor potvrdil i duchovní Alexandr Šumskij, podle kterého se „noční kluby podobají hráčským podnikům; také se tam uskutečňuje,ďábelská hra‘ a tragédie není náhodná, je to boží znamení,“ nechal se slyšet. Po nedávném zrušení kasin ve většině Ruska by proto mělo následovat i zrušení nočních klubů.
Představitelé státní moci zatím natolik razantní opatření nechystají. Ministr Šojgu pouze vyhlásil „kategorický zákaz“ ohňostrojů a pyrotechnických show na veřejných místech. Za porušení příkazu budou následovat, jak jinak, „tvrdé“ tresty. Otom, že by hrozilo uzavření klubů či ubytovacích zařízení, která nejsou vybavena požárními alarmy a automatickými hasiči, v nichž jsou nouzové východy zablokovány odpadem a jež krášlí suché chvojí, umělohmotné doplňky a lehce zápalné olejové barvy na stěnách, ovšem nebylo řeči. Nejspíše to statní moc nechává na „trestající boží ruce“, o níž mluvil duchovní Šumskij.
Ruští pravoslavní vidí příčinu tragédie v narušení pravidel předvánočního půstu, kdy se nemají konat žádné tancovačky
O autorovi| PAVEL MÁŠA, novinář