19. listopadu 2013 12:51, aktualizováno 20. 11 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zavražděný Houska? Mafián, o kterém nelze říct nic dobrého, tvrdí politici ze severu

Roman Houska na snímku z roku 2005. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Houska na snímku z roku 2005. | foto: ČTK

PRAHA Disponoval dobrými kontakty, měl vliv, své lidi a díky tomu všemu dokázal získat, co chtěl. Proč získal zavražděný Roman Houska pověst severočeského mafiána? Server Lidovky.cz se ptal místních politiků. "Znám ho jen v tom negativním smyslu, ale vražda?" reagoval například ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

LEO STEINER (KDU-ČSL), regionální politik, bývalý vysoký úředník ústeckého dotačního úřadu, který upozornil na podvody při přerozdělování dotací z EU

Lidovky.cz Víte, čím se pan Houska v poslední době živil? V čem se angažoval?
Aktuální stav nevím. Poznali jsme se před rokem, když jsem vystupoval z ROPu (Regionální operační program Severozápad), on pak na mě dával trestní oznámení. (Více čtěte ZDE)

Lidovky.cz Hovoří se na severu Čech už o nějakém konkrétním motivu jeho vraždy?
Co se stalo, nevím, spekuloval bych, ale pravda je, že se nabízí spousta možností. Jedná se o místního mafiána, který se tu přes politiku, firmy a vymahače nějakou dobu - 15, 20 let - etabloval.

Lidovky.cz Figuroval i v severočeské dotační politice, v níž loni padla řada obvinění?
Samozřejmě, s tím že on patřil spíše do té druhé, třetí kategorie. To znamená, že se věnoval třeba fondu hejtmanky Vaňhové, Chomutovu a různým šmelinám v privatizaci. Eurofondů si také lízli, ale drobným dílem proti ostatním.

Lidovky.cz To jsou vážná nařčení. Můžete uvést konkrétní příklad?
Konkrétně třeba město Štětí. Chtělo z fondu hejtmanky tři miliony na dětské hřiště. Přišla paní Ryšánková z ČSSD, radní a kamarádka paní Vaňhové a řekla: My vám dáme čtyři miliony z fondu, ale vyberete si tuto firmu, která projekt připraví. S tím, že to vzkazuje paní hejtmanka. Pan Houska v tom jel také.

Lidovky.cz A policie tento případ šetří?
Ano, šetří to, i když to je jen drobný případ. Jak říkám, on jel v těch v drobnějších milionových věcech. V těch větších zakázkách stál v povzdálí.

  • Reakce starosty Štětí Tomáše Ryšánka

"V článku „Zavražděný Houska?..….“ Uveřejněném v Lidovkách.cz 19. listopadu pan Leo Steiner obviňuje město Štětí, že chtělo dostat peníze z fondu hejtmanky nečestným způsobem. Toto lživé tvrzení se mě jako starosty hluboce dotklo a rád bych uvedl věci na pravou míru. Pan Steiner nezná ani přesně projekt, kterého se žádost o dotaci z fondu týkalo. Nejednalo se totiž o dětské hříště, jak uvádí, nýbrž o hřiště dopravní. Celá realizace stála 3 900 000 Kč. Z fondu hejtmanky město obdrželo příspěvek 2 730 000 Kč a dalším zdrojem pro financování byl dar od firmy MONDI a.s. ve výši 900 tisíc Kč, zbytek hradilo samo město. Projektovou dokumentaci zhotovil projektant pan Václav Veverka. Na vlastní stavbu byla provedena zcela transparentní veřejná soutěž přesně dle zákona o veřejných zakázkách a vyhrála ji firma STAVAN EU s.r.o., která pak celou akci v termínu zrealizovala. K výběrovému zřízení nebyla nikde vznesena námitka, nebyly fakturovány žádné vícepráce. V souvislosti s touto akcí neprovádí nikdo žádné šetření. Není mi tedy jasné, jak došel pan Steiner k svému stanovisku, ani k částkám o kterých hovoří, ale musím zdůraznit, že se v žádném případě nezakládá na pravdě a je zcela mylné."
Mgr. Tomáš Ryšánek – starosta města Štětí

VÁCLAV HOMOLKA (KSČM), senátor za Chomutov

"Já si pana Housku spojuji se sociální demokracií. Podle mě vykonal hodně stranické práce a vliv, který měl, uměl velmi dobře využít. Do jaké míry ho zneužil, to já těžko mohu soudit. Byla to osobnost, která si uměla udělat pořádek ve vlastních řadách. A když se rozhodl, že něco udělá, tak to udělal.

Neznám motiv, nevím, zda to má politickou nebo, jak se říká, kmotrovskou souvislost. Ale takhle by se určitě neměly řešit problémy, ať už jsou jakékoli. Samotného mě ale ten motiv zajímá. I to, jak se paní Vaňhová s tím vypořádá, protože na kraji je samozřejmě ve vysoké pozici. Tak uvidíme."

JAROSLAV DOUBRAVA (Severočeši.cz), senátor za Ústí nad Labem

Lidovky.cz V jakých souvislostech jste znal pana Housku?
Já pana Housku znám jen v tom negativním smyslu. Nic dobrého bych o něm asi říct nemohl. Ale zas na druhou stranu řešit věci takovýmto způsobem, to už se dostáváme na úroveň banánových republik a vlastně i Spojených států, protože i tam řeší problémy takovýmto způsobem. Takže nebyl to člověk, ze kterého bych byl nadšený, ale vražda? To rozhodně ne.

Lidovky.cz Proč ho vnímáte v negativním světle?
Víte, je spojován a já jsem i přesvědčen, že stál za celou řadou případů, které ovlivňoval zezadu prostřednictvím svých nastrčených lidí. Ovlivňoval rozhodování nejrůznějších orgánů. Je toho spousta.

Lidovky.cz Myslíte si, že jeho vražda byla motivována politicky, nebo obchodně?
Ona to nejspíš bude kombinace, ale myslím si, že to jeho podnikání převážilo.

O vraždě Romana Housky informoval jako první server Novinky.cz. Násilnou smrt později potvrdil státní zástupce Jan Jakovec. Po pachateli policisté stále pátrají. Housku někdo zavraždil v pondělí vpodvečer. Policie do chomutovské ulice Kamenný vrch, kde měl Houska se svou partnerkou, náměstkyní ústeckého hejtmana Janou Vaňhovou rodinný dům, přijela na základě telefonátu kolem 19:00.

K TÉMATU:

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz