Na žádost dánských vědců budou dnes jeho ostatky vyzdviženy z hrobky v pražském Týnském chrámu a následující výzkum má určit příčinu smrti. Analýzy vzorků provedou kromě dánských a švédských vědců také čeští odborníci.
Podle některých dánských historiků byl Brahe zavražděn, snad dokonce svým vzdáleným příbuzným. Ten prý jednal na příkaz dánského krále Kristiána IV. Panovník se nemohl údajně smířit s tím, že jeho matka měla s Brahem poměr a král byl vlastně jeho synem. Domněnky jsou založeny na šifrovaných zápiscích v deníku potenciálního vraha. Podnět k podezřením daly výzkumy z počátku devadesátých let ve Švédsku a v Německu. Vědci tehdy objevili ve vousech nebožtíka zvýšenou koncentraci rtuti. Existují různé hypotézy, jak se tato jedovatá látka dostala do těla.
Podle jedné se stal Brahe obětí zločinu a sloučeninu rtuti rozpustnou ve vodě mu někdo podal úmyslně. Další verze vychází z faktu, že astronom se kromě pozorování oblohy zabýval také alchymií a dlouhodobě dýchal rtuťové výpary v laboratoři. Rtuť se vyskytovala rovněž v léku, který si Brahe sám připravoval a později se pod názvem Tychův elixír vyskytoval v dánských lékopisech údajně ještě ve 20. století.
Zcela „nudná“ hypotéza pak předpokládá, že astronom zemřel na zdravotní komplikace způsobené selháním ledvin.
Čtěte TÉMA na straně 2