Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zázrak: slepý muž po 53 letech opět vidí. Poprvé spatřil manželku

Karel Pavela po 53 letech opět vidí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Pavela po 53 letech opět vidí. | foto: Zdeněk Němec / Sedmička

ZLÍN Třiapadesát let Karel Pavela z Teplic nad Bečvou neviděl. Očnímu chirurgovi Pavlu Stodůlkovi a jeho týmu ze zlínské kliniky Gemini se ale podařilo to, co ještě nikdo na světě nedokázal. Muži, který nikdy nespatřil svoji manželku, děti a vnoučata, unikátním zákrokem navrátil zrak.

Karel Pavela oslepl v sedmnácti letech po výbuchu ve slévárně, kde pracoval. Později se oženil, přestože svoji manželku nikdy nespatřil, stejně jako své děti nebo vnoučata.

"Už jsem vůbec nedoufal, že jednou uvidím. Když se narodil první syn, měl jsem obrovskou radost. Dovedete si ale představit, jak to bylo hrozné, když mi ho manželka dala do náruče a já jsem nemohl vidět vlastní dítě," řekl Pavela serveru Sedmička.cz, který o jeho příběhu informoval.

Poškození oka, jež umíme léčit.

Komplikovanou operaci podstoupil před čtyřmi měsíci, ale lékaři se rozhodli světový úspěch oznámit až nyní. Návrat zraku totiž probíhal postupně. Nejdříve pan Pavela rozeznal červenou barvu, potom následovala žlutá, modrá a po čtrnácti dnech i zelená.

"Týden od týdne se vidění pana Pavely lepší. Je to i díky tomu, že je velký bojovník," řekl serveru Sedmička.cz primář zlínské kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Pouze na této klinice lze zatím provádět zákrok, při kterém jsou do oka voperovány umělé rohovky vyvinuté vědci v americkém Bostonu. Operace obou očí stojí přibližně dvě stě tisíc korun.

Pavela je druhým člověkem v Česku, kterému byl tímto zákrokem navrácen zrak. Doba, po které se mu ale zrak vrátil, je rekordní. Na světě je znám zatím jediný případ, kdy se díky umělé rohovce podařilo člověku vrátit zrak po čtyřiceti letech. "To byl pravděpodobně dosavadní světový rekord, který Karel Pavela překonal," tvrdí Stodůlka.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy
Hledáme 20 testerek balíčku dětské kosmetiky od Oriflame! Nechte si ho poslat právě vy

Dopřejte svému děťátku jemnou péči s kosmetikou Baby O, která je z 95 % přírodní. 20 z vás ji pošleme rovnou do schránky.